Картината на работилия в България чешки художник Ярослав Вешин „Лов на сърни край София“ (1912) беше продадена за рекордните 65 000 евро на пролетния търг на изящно изкуство на аукционна къща ArtMark в столичния хотел Hyatt Regency снощи. Прогнозната оценка на творбата бе 30 000 – 50 000 евро, но тя бе значително надскочена, което още веднъж утвърди автора като рекордьор на родния арт пазар. Предишният пик в достигнатите продажни цени за произведения на Ярослав Вешин беше 40 000 евро – за платното „Разходка с шейната“, закупено през 2024 г. Цената 65 000 евро превръща "Лов на сърни..." в най-добре продадената картина на българския пазар на изкуство изобщо.
„Лов на сърни край София“ е картина с маслени бои върху платно с размери 60,5 x 90,5 см, подписана, датирана и с отбелязано местонахождение долу вляво, в сиво: J. Veshin, Sophia, 18.I.1912.
Съгласно експертното заключение за идентификация произведението съответства на изискванията и критериите за културна ценност.
Още преди пристигането си в България, чешкият художник Ярослав Вешин (1860-1915) се е доказал като истински майстор на зимния пейзаж. Както пише Мара Цончева в своята монография за чеха от 1955 г.: „Студът е студ, изразен в характеристиката на земята, небето, дърветата и храстите. Снегът е пухкав и студен, хора и животни потъват в него. Добър пример за това са неговите маслени композиции с шейни, където човек може да усети по изражението и телата на хората, или парата, която се появява от устите на конете, ниските температури".
В късните си години в България художникът отделя огромно старание и внимание на предпочитаната от него ловна тематика, особено в зимни условия. В тези произведения Вешин се показва не само като удивителен зимен пейзажист, но също личи и неговото отношение към природата, както и човешкото взаимоотношение с нея. Хармонията между светло и тъмно, топли и студени колорити, както и благородната сребриста гама правят тези маслени картини едни от най-запленяващите в цялостното му творчество.
Чудесен пример за това е маслената творба от 1912 г. „Лов на сърни край София“. Рано на разсъмване група ловци са успели да отстрелят сърна. В студеното утро се вижда как дъхът на двамата мъже се изпарявя от устите им, докато връзват току-що хванатия дивеч. Скрежът и снегът може да се види по краката и одеждите им. Отстрани до тях търпеливо и дисциплинирано чакат ловните им кучета, потънали в снега и храстите, с които до преди малко е трябвало да се справят в преследването на плячката. На заден фон в дясната част на картината се вижда фигурата на възрастен мъж, който наблюдава случката със своя кон, върху който вече е нахвърлян предишният улов на ловците.
Всички фигури в тази композиция са напълно логично поставени в нея и убедително пребивават в природния, горски терен през зимата. Взаимодействията между човек, животно и природа са майсторски акцентирани от чешкия художник, който показва по доблестен начин суровия живот на българския селянин през зимата. Както е представено чрез фигурата до коня на заден план, човекът се слива в едно с природата. Българският ловец разчита така както на гората, за да осигури своята прехрана, така и на своите животни – кучетата и конят в тази картина са също толкова доблестно представени, колкото и самите хора, коментира изкуствоведът Мара Цончева.
Интимно-задушевният характер на тези картини с ловни сюжети превръща късния период на Ярослав Вешин в един от най-емоционалните му. Фигурите в „Лов на сърни край София“ не са просто „посетители“, изкуствено въведени в снежния пейзаж, а негови естествени обитатели, вплетени в самата му същност.
"Лов на сърни край София" улавя суровата красота на природата и динамиката на лова, а композицията е изпълнена с изключителна сложност и живописна дълбочина, коментират организаторите на аукциона. Те разкриват, че платното се появява за пръв път на българския пазар на изкуство, след като е било част от американска колекция, а по-късно е продадено на британски търг през 2007 г.
На снощния търг са били продадени картини на обща стойност 500 000 евро. Досегашният рекорд за най-добре продадена творба на местния пазар беше държан от „Хермин Давид и нейните приятелки“, подписана от Жул Паскин - 60 000 евро на предишния, зимен аукцион на Artmark.
Холандско-румънската компания със 17-годишна история ArtMark стъпи в България през декември 2023 г. и оттогава е организирала у нас седем успешни търга на изкуство.