Срещу писателя Камел Дауд е заведен съдебен иск във Франция по обвинения за нарушаване на правото на личен живот, предаде агенция France Presse, цитирайки източник, запознат с казуса. Жалбата е подадена от жена от Алжир, оцеляла по време на гражданската война в родината й. Тя обвинява френско-алжирския писател, че е откраднал нейната история и я е използвал в книгата си „Хурии“ (Houris), която бе отличена с престижната литературна награда „Гонкур“ през 2024 г.
Първото съдебно заседание е насрочено за 7 май в Париж.
„Хурии“ е мрачен роман, чието действие се развива отчасти в град Оран и разказва съдбата на Аубе, млада жена, загубила способността си да говори, след като ислямист прерязал гърлото й на 31 декември 1999 г.
Ищцата Саада Арбейн в средата на ноември заяви пред алжирския телевизионен канал One TV, че историята на Аубе е изградена по нейната лична история. Камел Дауд, срещу когото Арбейн вече подаде жалба в Алжир, обясни през декември по обществената радиостанция „Франс ентер“, че тази история е „публично известна“ в страната, но също така, че неговият роман "не разказва историята" на жалбоподателката.
В иска, подаден на 13 февруари във Франция, Саада Арбейн настоява за обезщетение от 200 000 евро. Искът е подкрепен с множество писмени показания, съобщава и разследващата онлайн медия "Медиапар".
В текста му освен това се посочва, че Арбейн е била лекувана между 2015 и 2023 г. от психиатърката Айша Деду, която през 2016 г. става съпруга на писателя Камел Дауд.
Ищцата Саада Арбейн твърди, че не е искала историята й да стане публично достояние и "никога не е давала съгласието си разказът й да бъде използван от Дауд", се казва в документа. Между 2021 г. и миналата есен жената е подала три жалби по този казус.
В жалбата са изброени десетки пасажи от "Хурии" за семейството на героинята "Аубе", за нападението над нея, за белезите й. Твърди се, че те са близки до това, което е преживяла Арбейн в действителност и следователно са посочени като доказателство за предполагаемото "ограбване".
Френското издателство на романа – "Галимар", осъди "насилствените клеветнически кампании, организирани (срещу писателя)", отбелязва АФП. Романът "Хурии" не може да бъде публикуван в Алжир заради закон, забраняващ всички произведения за гражданската война в страната между 1992 и 2002 г., в която по официални данни са загинали най-малко 200 000 души.