Римейкът на Стивън Спилбърг „Уестсайдска история“ донесе за уикенда 10,5 милиона долара от продажба на билети в Северна Америка — слаб резултат дори по мерките на пандемията. Хладният прием предизвиква тревога в Холивуд по повод жизнеспособността на филмите, които не са фентъзи зрелища с визуални ефекти или нови глави в актуални франчайзи, пише „Ню Йорк Таймс“.
Но има други специалисти, които предупреждават да не се правят прибързани оценки. Мюзикълите често започват да привличат публиката бавно. Постепенно положителни зрителски реакции, медийно внимание, номинации и награди могат да окажат силен стимулиращ ефект. В първия ден след уикенда, на 13 декември, излизат номинациите за „Златните глобуси“ и те могат много да променят представянето на „Уестсайдска история“ в една или друга посока.
„Най-великият шоумен“ например събра 8,8 млн. долара за първите си три дни в североамериканските киносалони през декември 2017 г. и веднага бе обявен за финансов провал. После саундтракът стана популярен сред женската аудитория. В крайна сметка филмът, с бюджет 84 млн. долара, завърши шестмесечния си показ в кината с приходи от 437 млн.
В информация от неделя „Дисни“ съобщи,че зрителите, участвали в екзит-половете на CinemaScore масово са дали на филма оценка „A“. Обикновено такъв знак за настроенията на публиката е „добър индикатор за дългосрочни перспективи в навечерието на празничния период“.
При пускане на 37 международни пазара, включително в някои страни, които заради варианта Omicron затегнаха предпазните мерки, „Уестсайдска история“ взе 4,4 милиона долара. Общата сума, която филмът е изкарал досега — 14,9 млн. долара, се разминава значително с предварителните очаквания на „Дисни“.
Мюзикълите са жанр, който отдавна среща предизвикателства в боксофиса. Но все още те могат да носят много пари, особено ако имат звезден актьорски състав. В „Най-великият шоумен“ играха Хю Джакман, Зендая, Мишел Уилямс и Зак Ефрон. Успешният „Клетниците“ (2012) включваше Джакман, Ръсел Кроу, Ан Хатауей и Хелена Бонъм Картър. Мерил Стрийп, Емили Блънт, Джони Деп и други помогнаха „Вдън горите“ (2014) да донесе 31 милиона долара от билети през първия уикенд. (Въпреки всички звезди на Universal „Котките“ се оказа изключение). А „Уестсайдска история“ има само една доказана касова звезда: Спилбърг.
Има много теории за това защо приходите от мюзикъла са разочароващи... но трябва да отбележим една, която циркулира онлайн – без много доказателства, пише TMZ. Поначало обвиненията в сексуално насилие рядко са лесно доказуеми, това се отнася и за атаките срещу актьора в ролята на Тони, 27-годишния Ансел Елгорт.
Актьорът беше обвинен в сексуално посегателство над млада жена, която разказа историята си в Twitter и скоро след това я изтри. Според нея през 2014 г., когато е била на 17, тя е правила секс 19-годишния тогава Елгорт. След това се почувствала насилена и още страдала от посттравматичен стрес. Ансел отрече нейната версия и настоява, че е било по взаимно съгласие.
Други жени също излязоха с претенции срещу него, като твърдят, че преди да стане известен с ролите си във "Вината в нашите звезди" и "Зад волана", той е имал хищническо поведение и е привличал непълнолетни. Във всеки случай Спилбърг беше подложен на критики за това, че е избрал точно него за главната роля.
В защита на режисьора можем да кажем, че обвиненията се появиха след като Елгорт беше избран и дори след като снимките на филма бяха завършени... така че беше твърде късно да вземе друг актьор. Самият Спилбърг, както и от „Дисни“ досега не са реагирали по никакъв начин на обвиненията. Всички признаци сочат, че ще е по-добре да си мълчат.