Медия без
политическа реклама

Активисти ще убеждават Десислава Танева да разтрогне горските замени

14 Яну. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Министърът на земеделието Десислава Танева реши да се срещне с представители на инициативата "Зелени закони" след като близо месец екоактивистите "разопаковат" скандални случаи на несправедливи обещетения за заменяни през 2007-2009 г. гори. На срещата от "Зелени закони" ще настояват за разтрогване на сделките, което е алтернативен вариант на плащането на обезщетения. От инициативата твърдят, че може да се приложи чист вариант за това и ще запознаят министъра с правните механизми и с проведените от тях разследвания, които показват, че оценките на имотите отново са силно подценени. 

Както "Сега" писа, земеделското министерство обяви списък с 103 от 132 сделки, сключвани след присъединяването на Бълария към ЕС, при които частни гори са заменени с държавни при неравностойни условия. По оценка на държавната "Агролеспроект" за тези имоти частните собственици трябва да върнат в хазната над 80 млн. лв. При други 29 сделки е установено, че щета няма и страните по тях няма да връщат нищо. В списъка с изрядните се оказаха едни от най-знаковите замени на стойност милиони левове, сключвани от неслучайни лица. 

По изчисления на "Зелени закони" новите оценки, извършени от "Агролеспроект", на свой ред са неадекватни, а нанесената щета на хазната надхвърля многократно цитираните от МЗХГ 80 млн. лв. Инициативата твърди, че само за 10 сделки, анаизирани от тях,  щетата надхвърля 1,5 млрд. лв. Примерите ще бъдат представени на срещата с Танева днес. "Държавата не бива да узаконява тези сделки срещу многократно по-ниско обезщетение и трябва да положи всички усилия едни от най-красивите кътчета в българските планини и по Черноморието да бъдат върнати и съхранени в естествения си вид. Ще представим на министър Танева варианти това да се случи", изтъкват още от инициативата.

До плащане на суми заради неравностойни замени се стигна след проверка на Европейската комисия и открита процедура за предоставяне на непозволена държавна помощ. Решението на ЕК, с което се установява наличие на такава помощ, е от 2014 г. Според официалните графици случаят вече следваше да е приключен и парите - върнати в хазната.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата