Медия без
политическа реклама

Кога авиокомпаниите отказват компенсация за изпуснат самолет

Пътниците може да заведат дело, но трябва да докажат, че са дошли навреме за полета

19 Авг. 2022
Pixabay

Оплакванията на потребители за отменени или забавени полети от най-различни точки на Европа се увеличават, информират от Европейски потребителски център - България. На големите летища това лято чакането на опашки за проверки и чекиране на багаж може да отнеме часове, вследствие на което много пътници изпускат полетите си. От ЕПЦ България разясняват какви права имат потребителите, станали жертва на хаоса по летищата.

Пътниците винаги имат право на информация, а ако полетът закъснява повече от 2 часа, въздушният превозвач трябва да им осигури храна и напитки за времето за изчакване. Има и допълнителни грижи, разписани в Регламент 261 - две телефонни обаждания или достъп до имейл, а също – нощувка в хотел и превоз от и до мястото за настаняване.

„В случай че авиокомпанията не ви осигури ваучери или храна и трябва да си купите обяд или вечеря сами от магазина или ресторанта на летището, докато чакате полета да излети, пазете касовата бележка. Важно е тези разходи да бъдат разумни, за да бъдат признати впоследствие от авиокомпанията“, съветва Соня Спасова, директор на ЕПЦ България.

Ако полетът закъснее повече от 3 часа при кацане в крайната точка, пътниците имат право и на обезщетение. Това обаче не е валидно за всеки случай. Превозвачът не дължи компенсация, ако закъснението е породено от извънредни обстоятелства – например буря, стачка на летищните власти или заплаха за атентат. Обезщетение се изплаща, ако закъснението на полета е по вина на авиокомпанията - напр. технически проблем със самолета или проблем с екипажа. Размерът на обезщетението зависи от дължината на маршрута – за най-масовите полети в Европа до 1500 км сумата е 250 евро, а до 3500 км – 400 евро.

При изпуснат полет заради продължително чакане на опашка за проверки за сигурност на летището обаче е малко вероятно да ви бъдат възстановени парите за билета или да получите някакво обезщетение. Дългите опашки и организирането на проверките за сигурност са отговорност на летището, а не на авиокомпанията. 

Застраховките също не гарантират, че ще получите компенсации за изпуснат полет заради забавяне на проверките по сигурността. Застраховките обикновено ви защитават, ако пътуването се провали заради заболяване или извънредно събитие – например катастрофа по пътя към летището.

Възстановяването на разходи от страна на летището също е малко вероятно. Пътниците биха могли да потърсят правата си с аргумента, че летището е виновно за изпуснатия полет, но това би означавало да се обърнат към съда, като преди това се посъветват с адвокат. Ако се стигне дотам, ще бъде необходимо да докажат кога са пристигнали на летището и евентуално да покажат с видео или снимка, че са чакали на дълги опашки. Добре е да се пазят касови бележки за паркинга или от покупка на терминала, билет от градския транспорт или други доказателства, които могат да потвърдят времето, в което пътуващите са пристигнали на аерогарата.

Общо правило е да се провери и на сайта на превозвача или на сайта на летището колко часа преди полета пасажерите трябва да са пристигнали там.

Още по темата