Финансовият министър Кирил Ананиев обеща да инициира законови промени, които да гарантират на кметовете на малките населени места, че ще получават навреме отредените им субсидии и няма да бъдат зависими от решенията на кметовете на общините. Това стана след среща днес с недоволни кметове, които на 21 септември излязоха на протест в Калофер.
По повод протеста премиерът Бойко Борисов вече обеща на Националното сдружение на кметовете на кметства, че ще обсъди и законова промяна, с която да се свали прагът за пряк избор на кметове в населените места от сегашните 350 души на 100 души по постоянен адрес.
В началото на следващата седмица ще се проведе среща с председателите на парламентарните комисии по бюджет и финанси и по регионална политика за възстановяване на работата по изменението на Закона за местното самоуправление и местната администрация, е обещал министърът на финансите Кирил Ананиев.
Законопроектът, който предвижда по-голяма финансова обезпеченост на малките населени места, отлежава вече втора година в Народното събрание.
Председателят на сдружението на кметовете на малки населени места Румен Стоянов е защитил отново пред финансовия министър и неговия екип исканията за законодателно гарантиране на бюджетни средства за малките населени места, както и за административна отговорност за кмета на голямата община, ако не предоставя паричен ресурс на малките кметства.
На срещата министър Ананиев е посочил, че съгласно Конституцията общините, чийто кметове и общински съвет се избират пряко от населението, имат право на собственост и самостоятелен бюджет. Ананиев е подчертал, че ролята на централната власт е да подпомага нормалната дейност на общините чрез субсидиране от бюджета на делегирани от държавата дейности.
Проектът за изменение на Закона за местното самоуправление, приет преди две години от Министерски съвет предвижда:
- Задължение на общинския съвет при приемането на бюджета на общината да одобрява разходи по определени показатели на кметствата в рамките на общия бюджет на общината;
- Задължение за кмета на голямата община да осигурява навреме през годината одобрените разходи по бюджетите на по-малките кметства;
- Кметовете на кметства или оправомощени от тях лица да участват в комисиите за подбор на кандидатите и участниците в обществените поръчки, разглеждане и оценка на офертите им, както и участие в комисиите за въвеждане в експлоатация на строежите на територията на кметствата.
- Връщане на прага за пряк избор на кметове от 350 на 100 души по постоянен адрес.
Забавянето на приемането на законопроекта е заради липсата на единно мнение между Националното сдружение на общините в Република България и Националното сдружение на кметовете на кметства, става ясно от съобщението на МФ.