Министърката на туризма Николина Ангелкова заяви, че зимният туристически сезон не протича според очакванията заради липсата на сняг. Но пък, по думите ѝ, имало ръст в сектора.
"Зимният сезон не протича съгласно очакванията, свързани най-вече със зимните спортове. Това, което мога да коментирам като данни, е че декември 2019 г. имаме над 480 000 чуждестранни туристи - това са 9% повече в сравнение с (декември) предходната година. Това на практика ни помогна да завършим 2019 година, която беше изключително трудна и с песимистични прогнози, с положително число. Над 9 300 000 туристи са посетили страната ни миналата година, което е ръст от 0.4%", коментира Ангелкова пред "Нова тв".
"Януари протича по-трудно за зимните ни курорти, основно разчитайки на изкуствен сняг, което прави почти невъзможно да се използва целия капацитет на ски пистите. Това се наблюдава в трите ни зимни курорта - каза още Ангелкова. - Нямаме индикации за отказали се туристи. В годините се опитваме да предлагаме комбинирани туристически продукти. Не случайно министерството се фокусира върху културния туризъм, балнео и спа туризма, вино и кулинария. Когато комбинираме туристическия продукт, макар и трудно, успяваме да адресираме това предизвикателство. Надяваме се да постигнем миналогодишните резултати, но определено ще бъде изключително трудно".
Ангелкова заяви още, че нейното ведомство непрекъснато следи какво става в зимните курорти. "По отношение на лифтовете, ски пистите и другите съоръжения, през 2015 година приехме наредба за информационната обезпеченост, за да може да се контролира максимално тяхното използване. Заедно с Комисията за защита на потребителите следим дали операторите спазват тези изисквания. Изключително е важно всички, които ползват тези съоръжения, да слушат какво им се казва", допълни тя.
Ангелкова смята, че 6 месеца ще са достатъчни, за да се изчистят спорните точки в Наредба Н-18 и да се намерят решения, за да функционира правилно туристическият бранш.
"За да може да се вземе решение "за" или "против" (наредбата) е необходимо да бъде направен задълбочен анализ. Това са поели като ангажимент да направят експертите. В Гърция ДДС е 28% и вървят към намаляване. Това е другият пример и го давам, за да стане ясно, че е важно да се правят анализи на купуването и предлагането. Ние имаме 9% ДДС в туризма. Ще съдействаме на сектора, за да се направят необходимите анализи", заяви още Ангелкова.