Градовете са като хората - раждат се, разрастват се, развиват се, а накрая - умират. Причините са различни, но резултатът е печален. Днес в различни краища на планетата има градове-призраци, които са изоставени от своите обитатели, но привличат вниманието на пътешественици-авантюристи.
Боди, САЩ
Разположен в калифорнийския окръг Моно, на границата с Невада, Боди е един от най-добре съхранилите се американски градове-призраци. В периода на неговия разцвет тук е имало 2000 постройки и около 7000 жители. Във втората половина на XIX в. тук намират злато, което става и повод за основаването на града. Но добивът постепенно секнал, а след пожара през 1932 г. Боди започнал да опустява, за да се превърне през 1940-те години в град-призрак. След това Боди става исторически парк.
Чайтен, Чили
Пристанищният град е бил унищожен през май 2008 г. от съчетанието на две природни стихии - избухнал вулкан и изменението на течението на река Бланко. В резултат на разместването на земните пластове водата излязла от руслото и заляла града, като жителите били спешно евакуирани. Въпросът с преселването на бежанците и компенсациите за щетите и до днес не е решен.
Крако, Италия
И тук се намесват природни стихии- свлачище (1963), наводнение (1972) и голямо земетресение (1980). Те водят до влошаване на условията за земеделие и поспенно разрушаване на скалите под този някога процъфтяващ град. Сега тук снимат филми - местните пейзажи са запечатани в "Страстите Христови" на Мел Гибсън.
Каякьой, Турция
Издигнати върху хълм, сградите на Каякьой са построени в гръцки стил и в тях са живели гърци християни през 18-и век. Когато 2 милиона гърци, живеещи в Турция, били принудени да напуснат страната през 1922 г., по време на Гръцко-турската война, градът се опразва. След това тук е разселено турско население. През 1957 г. Каякьой опустял окончателно, след като земетресение с магнитуд 7,1 унищожил повечето сгради в града. Днес мястото остава пусто, но е запазено като музей и исторически паметник. Това го прави атрактивна туристическа дестинация за хората, решили да посетят региона.
През 2014 г. властите обявиха, че смятат да го възстановят, но мнозина са скептични, че някой ще пожелае да живее там, тъй като улиците са твърде тесни за транспорт, а опитът да се създаде развита инфраструктура, само ще нанесе вреда на това място. Градът е заснет във филма "Търсачът" на Ръсел Кроу.
Колманскоп, Намибия
Разположен в пустинята Намиб, на 10 км от пристанището Людериц, Колманскоп станал процъфтяващ миньорски град, след като през 1908 г. тук били открити дребни диаманти. В града построили къщи, болница, бална зала, казино. Скоро обаче се установило, че заради постоянните пясъчни бури и дефицитът на вода тук е много трудно да се живее. И градът започнал да опустява, за да бъде напълно изоставен през 1954 г.
Припят, Украйна
Градът възниква около днес печално известната Чернобилска атомна централа. Местното население достига до 50 000 души. След аварията през 1986 г. жителите са евакуирани, а градът - изоставен. Днес там ходят само туристи, а в околните села, въпреки радиоактивното замърсяване, и досега живеят хора.
Орадур-сюр-Глан, Франция
На 10 юни 1944 г., около 14 ч., едва четири дни след нахлуването на съюзническите войски в Нормандия, приблизително 150 войници от Вафен-СС навлизат в спокойното село Орадур-сюр-Глан в района на Лимозин, намиращ се в южно-централната част на Франция. Без видима причина елитните войски на Хитлер разрушават всяка сграда в това спокойно село и убиват брутално общо 642 невинни мъже, жени и деца. Трагедия в Орадур сюр Глан влиза в историята като едно от най-тежките военни престъпления, извършени от германската армия през Втората световна война. Властите решили да не го възстановяват, а да оставят руините за потомците, като паметник на загиналите. Полуразрушените останки са символ на събитията и всичко, през което са преминали местните по време на Втората световна война.
Хашима, Япония
Този тихоокеански остров е разположен в Източно-китайско море, на 15 км от град Нагасаки, и е получил прозвището Гункандзима ("крайцер"), тъй като от морето изглежда като военен кораб. В периода от 1887 до 1974 г. тук е имало въгледобив, като максималната численост на населението през 1959 г. е била 5259 души. Когато въглищата били заменени от нефта, Хашима бил изоставен. Днес го наричат остров-призрак. Част от острова е отворена за туристи през 2009 г. През 2011 г. тук снимат поредният филм за Джеймс Бонд.
Силвертън, Австралия
В този полуизоставен град все още живеят хора, чието основно занимание е да показват околността на пътешествениците. Силвертън е бил основан в средата на XIX век, когато тук откриват сребро. Но скоро добивът секнал и градът започнал да опустява. За кратко живот му вдъхва туризмът, но това не е достатъчно, за да спаси града от изоставяне.
Кангбаши, Китай
Градът, разположен в региона на Вътрешна Монголия, е бил построен в рамките на държавен проект и разчетен за 1 млн. жители. Накрая обаче там се заселват от 20 до 30 000 души. Градът става заложник на финансов балон: инвеститорите изкупуват цялата недвижимост в потенциално перспективния град, а по-късно не могли да продадат жилищата. Макар градът да не е съвсем изоставен, пустите му улици и необитаваните домове правят впечатление.