Медия без
политическа реклама

Банките вземат от нула до 20 лв. за разплащателна сметка

Обслужването на обикновена дебитна карта струва до 24 лева годишно, показва е-справочникът на БНБ

05 Ноем. 2018
Pixabay

Конкуренция на банковия пазар у нас все пак има. Това се вижда ясно при прегледа на таксите на различните финансови институции. Сравнението вече е по-лесно, след като БНБ най-сетне изпълни свой ангажимент и пусна сайт за сумите, които банките събират за най-разпространените услуги за физически лица - откриване, водене и закриване на разплащателна сметка, обслужване на дебитна и кредитна карта, теглене на пари от каса и от банкомат, преводи и т.н.

Оказва се, че банките, работещи в България, всъщност имат доста разнообразна тарифна политика, което подсказва, че се състезават за привличане на потребители. За поддържане на левова разплащателна сметка например месечните такси се движат основно в интервала между от 0 до 3 лева, като има значение дали клиентът има издадена дебитна карта или не. Ако сметката върви с дебитна карта, таксите обикновено са по-ниски или дори са нулеви, както е при Интернешънъл Асет банк.  В ДСК поддръжката на разплащателната сметка, придружена с карта, струва 2 лева на месец, а без карта е 3 лева. В Ти Би Ай банк обаче и в двата случая такса няма, Тексимбанк събира 1.20 лева месечно, Сосиете Женерал Експресбанк - 1.79, Алианц - два лева, в ОББ - 2.50 лв.  Прокредит банк пък удържа цели 10 лева, като не предлага опция без дебитна карта. А TБ "Bиĸтopия" взема рекордните 20 лeвa, показва електронната справка на сайта на БНБ. "Виктория", дъщерна на фалиралата КТБ, бе купена от Инвестбанк, като в края на октомври управителният съвет на БНБ разреши преобразуването й.

Пъстра е картината и в ставките за откриване на сметка. Банките събират от нула до 3.91 лева за отваряне на левова сметка, като отново има значение дали потребителят иска и дебитна карта или не. При отделни трезори сумите зависят и от това дали услугата се заявява в банков офис или виртуално. При Сосиете Женерал  Експрес банк откриването на разплащателна сметка във всички случаи е  безплатно, Алианц банк удържа 3 лева, а Българо-американската кредитна банка -  2 лева. В ДСК Банк обаче, ако човек отиде на гише, ще му вземат 2 лв. за отваряне на сметка, но ако заяви услугата по електронен път, не дължи нищо. ОББ също насърчава интернет общуването  -  ако си получите IBAN-a онлайн, ще спестите 2 лева, които иначе се събират, когато клиентът реши да бъде обслужен в офис.

Силно варират и таксите за поддържане на карта. За обикновена дебитна "Маестро" в ДСК, Инвестбанк, Уникредит, ЦКБ, Ти Би Ай, Токуда, Юробанк годишни удръжки изобщо няма. Но Общинска банка и Търговска банка Д събират 24 лв. такса "обслужване".

Тези такси са за масовите стандартни пластики. За debit pay pass - безконтактна е-карта, притежателят на която може да плати на касата, като просто я доближи до ПОС терминала, таксите са доста "шарени": 9.24 лв. в Сосиете Женерал Експрес банк, 12 лева в Първа инвестиционна, 42 лв. в Търговска банка Д, но пък Те-Же Зираат Банкасъ не взема нито лев.

Има и по-високи годишни удръжки, когато картите са по-специални, например безконтактни от типа gold и platinum. Рекордът е на Уникредит Булбанк, която събира от собствениците на WorldElit 450 евро годишно.

 

ПРОЗРАЧНО

Всеки може сам да провери какви са таксите за физически лица  на сайта на БНБ в секцията "Платежна инфраструктура":  http://www.bnb.bg/PaymentSystem/PSComparisonOfPSProvidersFees/PSCOfPSPFPaymentServiceProvidersFees/index.htm

Публикуването на тази полезна информация стана възможно благодарение на евродиректива, която задължава страните членки да улеснят потребителите на банкови услуги, като поддържат онлайн справочник за сравняване на банковите такси. Така в Закона за платежните услуги и платежните системи бе записано задължение на БНБ да събира и актуализира данните по списък, съдържащ данните за 18-те най-разпространени финансови услуги, като освен банките са включени и други доставчици - като българските поделения на "Транскарт", "Трансакт", "Айкарт" и т.н. При всяка промяна в тарифата съответният доставчик на платежни услуги е длъжен уведоми БНБ, за да може тя да опресни информация на сайта си.

Последвайте ни и в google news бутон