Споровете между компаниите, които предлагат кредити, и техните клиенти, да се разрешават с предимство "по мирен път" - чрез облекчена извънсъдебна процедура в рамките на месец - това предвижда етичен кодекс на добрите практики. Той е договорен между Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) и Националната асоциация за защита на потребителите (НАЗП), които го представиха пред медиите днес.
Извънсъдебното споразумяване съществува в закона, но не се прилага, обясни председателят на НАЗП – Дамян Лазаров, който припомни, че алтернативното разрешаване на спорове е по-евтино и задължава търговеца да изпълни взетото решение, а ако потребителят не е доволен, тогава може да потърси правата си в съда.
Според потребителската организация е крайно време да се дефинира „годишен лихвен процент“ за небанковите заеми. Сега има определен таван за ГПР – годишен процент на разходите, който е до 50 на сто. Това обаче не е достатъчен ориентир за потребителя, смятат от НАЗП.
От АОНК пък изтъкнаха, че има нужда от усилия за повишаване на финансовата грамотност на българите. От асоциацията са убедени, че спазването на етичния кодекс ще покаже ясно кои компании са коректни към клиентите и кои не.