Медия без
политическа реклама

БНБ пуска сребърна монета с лика на Гоце Делчев

17 Яну. 2022
БНБ

Днес Българската народна банка пуска в обращение възпоменателна монета на тема „150 години от рождението на Гоце Делчев”.

Монетата е с номинал 10 лева. Изработена от сребро, проба 999/1000, с тегло 23.33 грама. Ще се продава на цена 108 лева.  Тиражът е 3000 броя. 

На лицевата страна са изобразени емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, в полукръг в горната част е поместен надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“, а долу са посочени номиналната стойност  - „10 ЛЕВА“, и годината на емисията - „2022“.  На гърба има изображение на Гоце Делчев, отстрани е поставен надпис „150 ГОДИНИ“, а отгоре в полукръг е изписано „ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“.  

Възпоменателната монета „150 години от рождението на Гоце Делчев” ще се продава в Българската народна банка на две каси на пл. „Княз Александър I“ № 1 и на четири каси в Касов център на БНБ на ул. „Михаил Тенев“ № 10. Монетата може да бъде намерена и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) EАД и Тексим Банк АД. 

В периода 17 -19 януари 2022 г. включително всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от Българската народна банка до 2 броя монети, след което възпоменателната монета „150 години от рождението на Гоце Делчев“ ще се продава без ограничения.

 

За революционера  

Гоце (Георги) Делчев (1872–1903) е идеолог, организатор и ръководител на националноосвободителното движение на българите от Македония и Одринско, останали в пределите на Османската империя след Освобождението на България, припомня БНБ в информационен материал във връзка с пускането на възпоменателната монета. 

Роден в Кукуш (днешния Килкис в Гърция), Делчев учи в родния си град и в Българската мъжка гимназия в Солун, а после във Военното училище в София (1891), но заради участието си в социалистически кръжок е изключен. От 1894 г. работи като учител в Щип. Там той среща Даме Груев, който го приобщава към Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Гоце създава канали за прехвърляне в Македония на литература, куриери и оръжие, развива и укрепва мрежата на ВМОРО, а по време на Солунския й конгрес (1896) участва в изработването на организационен устав и правилник. Арести, предприети от турската власт, го принуждават да напусне Щип.

Назначен е от Българската екзархия за учител в Банско (1896). Всеотдаен и харизматичен, Гоце се превръща в неоспорим организационен и военен ръководител на ВМОРО и е един от авторите на програмните й документи (1902). Делчев вярва, че освобождението на Македония и Одринско от османска власт ще стане с въоръжено въстание, за което е необходима продължителна и всестранна подготовка. Създава чети, които да станат основни ядра на въстанието. 

На път за конгрес на Серския революционен окръг той попада в  засада и и загива в сражение при с. Баница. Гибелта му е тежък удар за националноосвободителното движение.

България тачи паметта на Гоце Делчев и днес името му носят град и села в Пиринска Македония, булеварди и улици в цяла България, училища, библиотеки, читалища, фолклорни ансамбли и хорове, посочва информационният материал на БНБ.  

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата