Медия без
политическа реклама

Брюксел прати допълнителни въпроси за държавната помощ за "Марица-изток 2"

Пожар срути комина на сероочистката на един от блоковете и не е ясно кога той отново ще заработи

Министър Петкова разговаря с пожарникари и служители от теца. На място бе и шефът на "Пожарна безопасност" - главен комисар Николай Николов (в средата).
Снимка: Министерство на енергетиката
Министър Петкова разговаря с пожарникари и служители от теца. На място бе и шефът на "Пожарна безопасност" - главен комисар Николай Николов (в средата).

Брюксел иска от България да отговори на няколко допълнителни въпроса, преди да каже дали позволява закъсалият ТЕЦ "Марица-изток 2" да получи около 500 млн. лв. увеличение на капитала си и дали това би била непозволена държавна помощ. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която извънредно посети централата в понеделник. В теца възникна пожар, който срина комина на сероочистката на осми блок. Петкова не даде повече подробности за позицията на Европейската комисия. От думите й не се разбра и как точно централата ще се справи с щетите от пожара.

Министърът уточни, че инцидентът е станал в осми блок на електроцентралата. Той и седми блок са в планов ремонт, който се изпълнява от външна фирма. Сероочистката на седми блок не е пострадала и там ремонтът ще приключи и мощността ще заработи през следващия месец, добави Петкова. Според областния управител на Стара Загора Гергана Микова инцидентът е станал след запалване на сероочистващата инсталация, след което пламва и коминът. Микова отказа да коментира версия за саботаж. "Не мога да кажа, има органи, които да отговорят на този въпрос", коментира тя, цитирана от БГНЕС.

Взети са всички необходими мерки за обезопасяване на района. Няма пострадали или загинали хора, а пожарът не е повлиял на текущата работа на електроцентралата, уверяват от енергийното министерство. В гасенето на пламъците са се включили над 80 пожарникари. Предстои да се направи оценка на щетите и да се набележи възстановителен план, допълни областният управител на Стара Загора.

Не е ясно обаче доколко тецът ще се справи с щетите предвид тежкото си финансово състояние. В момента компанията чака становище на Европейската комисия, която да реши дали да позволи увеличаване на капитала й с около 500 млн. лв. Целта е централата да подобри ликвидността си и да избегне фалит. Така, ако подкрепата за теца не бъде одобрена, дружеството ще изпадне в несъстоятелност. "Марица-изток 2" завърши 2018 г. със загуба от 332 млн. лв.

Загубите се трупат най-вече заради покупката на скъпи квоти въглеродни емисии. В момента дълговете на теца (краткосрочни и дългосрочни) са за почти 1.4 млрд. лв. Най-много от тях - над 1 млрд. лв., централата дължи на компанията майка - Българския енергиен холдинг (БЕХ). Промяна няма и от началото на годината - за първите три месеца на 2019 г. централата е на загуба от над 33 млн. лв., показва справка на в. "Сега" във финансовия отчет на дружеството.

Според предишни изказвания на министър Теменужка Петкова централата и лигнитните мини в комплекса "Марица-изток" трябва да работят поне още 60 г., защото били важни за енергийната сигурност на страната. Макар да е силно закъсала финансово, държавната централа се отказа от търговете за студен резерв, а парите получава купената от Ахмед Доган ТЕЦ-Варна.

 

ИНСТАЛАЦИЯ
Сероочистващата инсталация е особено важна. Именно заради липсата на подобни инсталации България е заплашена от затваряне на тецовете в идните десетина години. В момента страната ни настоява Брюксел да направи изключения и да остави тецовете да работят въпреки това. Самите дружества неведнъж са изтъквали пред енергийния регулатор, че нямат пари и искат комисията да им одобри по-висока цена на произвежданата енергия, за да си позволят монтиране на инсталациите. От КЕВР обаче първо искат да видят инвестициите, преди те да бъдат включени в цената за крайния потребител.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата