Финансовият министър Теменужка Петкова няма да иска от Еврокомисията и ЕЦБ извънреден конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната.
На брифинг след заседание на МС тя обяви, че ще направи това, когато покрием и последния критерий за нивото на инфлация. "България все още не покрива критерия за ценова стабилност с 0.1 процентни пункта. Това е изключително малък недостиг, но ще подадем искане за конвергентен доклад, в момента, в който изпълним този критерий", каза тя пред журналисти.
Средногодишната инфлация на страната ни за 2024 г. е 2.6%, докато нивото, което трябва да изпълним, за да влезем в еврозоната, е 2.5%, според публикуваните от Евростат данни. Мнозина анализатори очакваха, че въпреки тази минимална разлика държавата ще поиска извънреден доклад от ЕК и ЕЦБ и е възможно двете институции да извадят от сметките държавата с най-ниска средногодишна инфлация в еврозоната за миналата година - Литва с 0.9%, за да се вместим в критерия. По подобен начин ЕК и ЕЦБ постъпиха преди две години, когато приемаха Хърватска в еврозоната.
Не е ясно защо правителството е решило да се въздържи от искането за доклад в момента. Самата Теменужка Петкова, когато поемаше поста финансов министър миналата седмица обяви, че страната ни има огромен шанс да влезе в еврозоната и този момент не трябва да се изпуска. Ако сега правителството не поиска оценка от ЕК и ЕЦБ, шансовете да приемем еврото от 1 януари 2026 г. стават почти нулеви. Причината е, че се очаква от януари инфлацията да тръгне нагоре.
НОВ БЮДЖЕТЕН ЗАКОН
До 14 февруари правителството на Росен Желязков ще внесе в Народното събрание нов проектобюджет за 2025 г., като проектът на служебния кабинет ще бъде изтеглен заедно със законопроектите на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и здравната каса. Това е решение от днешното заседание на Министерски съвет.
До тогава, за да бъде запушена дупката в бюджета през първите три месеца на годината, правителството ще използва пари от Фискалния резерв. Каква ще бъде сумата, ще бъде решено на следващото заседание на правителството.
Това обяви финансовият министър Теменужка Петкова след днешното заседание на кабинета. Тя обясни, че България вече има редовно правителство, а то има свои политики, които трябва да намерят отражения в бюджета за 2025. Затова правителството е взело решение да бъдат изтеглени законопроектите на служебния кабинет, заедно с данъчните закони, тъй като те са свързани с подготовката на бюджета.
"Надявам се всичко, което бъде оттеглено, да бъде ревизирано правилно и да вземем най-добрите решения, така че да предложим бюджет с до 3% бюджетен дефицит, така както предвижда Закона за публичните финанси и изискванията за еврозоната, без да вдигаме данъци и орязваме важни инвестиционни разходи", каза Петкова.
ДУПКА В ХАЗНАТА ОТ НАД 3 МЛРД. ЛВ.
Финансовият министър представи и състоянието на държавните финанси в момента. Очаква се месец януари да приключи с 400 млн. лв. дефицит. За февруари очакванията са този дефицит да скочи до 1.735 млрд. лв., а за март да е 1.495 млрд. Така общо за първото тримесечие анализите на МФ показват, че недостигът в държавната хазна ще е 3.634 млрд. лв. - половината от годишния размер на бюджетния дефицит за 2024 г.
"Това е рамката, от която тръгваме в условията на действащ удължителен закон за бюджета. Предстоят тежки изпитания за публичните финанси и ще трябва да мобилизираме всички сили и средства", каза Петкова.
Финансовият министър не посочи какви мерки може да бъдат взети, за да се затвори дупката в хазната. Те първо щели да бъдат обсъдени в Съвета на коалицията и после представени на обществото.
За начало обаче - за да се покрие дефицитът за януари - ще бъде използван Фискалния резерв, в който Петкова обяви, че в момента има 9.2 млрд. лв. От тях 4.2 млрд. лв. са парите на Сребърния фонд, които не може да се харчат, така че остават около 5 млрд. лв. Петкова увери, че правителството няма да използва цялата сума, за да покрие бюджетния дефицит.
Тя съобщи още, че днес Министерството на финансите е превело на общините парите за изплащане на възнагражденията на личните асистенти за месец декември. Досега тези трансфери се бавеха, защото нямало гласуван бюджет за тази година. След като обаче на 21 януари бе обнародван в Държавен вестник специалния удължителен закон за бюджета, МФ вече има основание да преведе парите. По сметките на всички общини днес са преведени и останалите 50% от субсидията за делегираните от държавата дейности за януари 2025 г.
В началото на днешното заседание премиерът Росен Желязков заяви, че изтеглянето на внесения от служебния кабинет проектобюджет и внасянето на нов от редовното правителство се налага заради тревожната картина с публичните финанси.
На брифинга в МС финансовият министър Теменужка Петкова обясни, че притеснителните данни за държавната хазна са в резултат на "неразумните политики в публичните финанси в последните години", през които са се правили неразумни и популистки увеличения на разходите.
И Желязков, и Петкова като депутати от ГЕРБ неизменно в последните Народни събрания също гласуваха за тези "неразумни и популистки" увеличения на разходите, от които сега се дистанцират и изкарват виновни предни правителства.
По-рано днес друг депутат от ГЕРБ - Деница Сачева в интервю пред БНР, обясни колко е тревожно положението, защото имало риск страната ни да не получи втория транш от Плана за възстановяване и устойчивост.
Що се отнася до управляващата коалиция, според депутата "със сигурност много трудно ще бъдат правени всички баланси оттук нататък". По думите й, участниците в управлението имат изключително много различия. Като примери тя посочи областите на здравеопазването, образованието, икономическата и данъчна политика.
Сачева смята, че конструкцията на сегашното управление е "изключително трудна, сложна и крехка".
Тя съобщи, че на следващото заседание на Съвета за съвместно управление, който ръководи коалицията, ще бъдат решавани кадрови въпроси. Заради изявление на водача на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов се очакваше това да стане още на първото заседание, което се проведе тази седмица, но нищо подобно не се случи.
"Има съгласие сред партньорите в управлението да не се вдигат данъците", увери Станислав Балабанов от ИТН пред БНТ.
"Реалността в държавата в следващите дни ще бъде представена от финансовия министър. Бездънна е ямата по отношение на финансовите показатели. По време на управлението на сглобката и преди това, финансовият министър е един и същ - той се казва Асен Василев и възможността, която е имал през годините му е дала възможността да срине държавата във финансов план. Цифрите ще бъдат ясни до дни. Финансовият министър ще бъде откровен и честен към българското общество, защото това, което предстои - няма да е лесно. Нещо мога да ви издам, тъй като сега има закон за удължаване, докато се приеме реалният бюджет за годината - дефицитът, с който държавата трябва да се справи за януари, февруари и март е смразяващ - няколко милиарда", посочи Балабанов.
Той предупреди, че предстоят нелеки решения, но данъци няма да се вдигат, нито планирано увеличение на заплати в някои сектори, а подходът ще е друг.
"Данъци няма да се пипат, ще се опитаме максимално събираемостта от данъци заедно с активното участие на институции, които е крайно време да заработят, говоря за митници и НАП по отношение на сивия сектор в държавата ... Може да се посвият и капиталовите разходи. Крайно време е да преустановим раздаването на пари на калпак", смята Балабанов.