България иска сиренето и киселото мляко да бъдат вписани в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитени географски указания, съобщи земеделското министерство, цитирано от БНР. Заявлението до Европейската комисия е подадено от сдружението "Български традиционни млечни продукти" и по регламент до 9 януари 2021 г. могат да бъдат правени възражения срещу искането.
Сдружението започва процедурата по вписването в Европейския регистър на произведените в страната бяло саламурено сирене и кисело мляко. Преди да се стигне до регистрация, продуктите преминават през сериозни проверки, които традиционно продължават между една и две години, като се инспектират рецептурите и историите за производството им.
С окончателното вписване на българското сирене и кисело мляко в този регистър страната ни ще може да ги изнася в ЕС и други страни с общо наименование, което е улеснение за експорта на млекопреработвателните ни предприятия.
"Имаме много исторически доказателства за киселото мляко, за кашкавала и сиреното. Теоретично не е изключено някоя съседна страна да ни попречи. Гърците например имат защита за фетата. Надяваме се до края на годината да се внесат всички документи в Брюксел", коментира по този повод Димитър Зоров, председател "Български традиционни млечни продукти".
От влизането ни в Европейския съюз досега в земеделското министерство са подадени няколко искания за Защитено наименование за произход и Защитено географско указание за традиционно наши храни и 7 заявления за включването в европейския регистър на продукти с традиционно специфичен характер.
Горнооряховски суджук и Българско розово масло вече са вписани в европейския регистър като защитени географски указания. От храните с традиционно специфичен характер са вписани и филе "Елена", луканка "Панагюрска", роле "Трапезица", кайзерован врат "Тракия" и пастърма "Говежда". Преди две години странджанският манов мед също беше одобрен за регистрация от ЕК като защитено наименование за произход.