Държавната компания "Булгартрансгаз" ще направи трети, последен опит да запълни планирания транзитен газопровод, по който се очаква да преминава природен газ от "Турски поток" през страната ни до границата със Сърбия. Тя очаква да постигне приемливи предложения, които да гарантират финансовата жизненост на проекта. Третата фаза на икономическия тест по процедурата Open Season на „Проект за развитие и разширение на газопреносната система“ трябва да приключи до 31 януари, след като първите две фази на теста, проведени през миналата седмица, се оказаха неуспешни. Тестът трябва да определи какъв е търговският интерес към тръбата.
При първия етап от четирима регистрирали се участници в процедурата обвързващи оферти са подали само трима, но с недостатъчни количества за транзит. При втората фаза капацитетът, заявен от участниците в процедурата на българо-турската граница, е приблизително 100% от обявения входен капацитет. На българо-сръбската граница участниците са заявили приблизително 90% от обявения капацитет. "Тъй като Фаза 2 от икономическия тест се счита за положителна само при 100% резервиране на предложения капацитет за всяка газова година, „Булгартрансгаз“ ще публикува условията за провеждане на Фаза 3 от икономическия тест не по-късно от 28 януари 2019 г.", пише в съобщение на компанията от края на миналата седмица.
Реално това означава, че държавният монополист няма да може да получи предвидените приходи от тръбата, което беше основното условие за нейното построяване. Според изискванията доставките трябва да са за последователни 20 години, а те са били разпокъсани. Така не е постигнато условието за осигуряване на приходи от 2.677 млрд. лв., за да се счита процедурата за успешна, обясниха от "Булгартрансгаз" в петък, предаде Медиапул.
В третата фаза се намаляват количествата, които да се транспортират, но едновременно с това се увеличават цените за пренос на синьо гориво както на сръбската, така и на турската граница. Обявеният капацитет отново е за 20 години, до 2039 г., но участниците ще могат да заявяват количества за различни години.
По неофициална информация на Медиапул регистрирани за участие в процедурата са "Газпром" и две негови дъщерни дружества и българският държавен доставчик "Булгаргаз". Какъв е крайният резултат, ще стане ясно на 31 януари. При нов провал пазарният тест трябва да бъде прекратен, но може да се поднови при промяна на обстоятелствата.
В края на миналата година от "Газпром" заявиха, че таксите за пренос са твърде високи, а заложената норма на възвръщаемост от 8.86% е твърде висока. Тогава шефът на отдел "Логистика" в "Газпром експорт" Дмитрий Грачов коментира, че тя трябва да се намали. Така проектът щял да стане по-привлекателен за транзитьорите, а "Булгартрансгаз" би могла да си избие инвестицията чрез сключване на повече договори за пренос за по-дълго време.