Медия без
политическа реклама

Чумата по свинете вече е неудържима

Разрастването на епидемията е само част от общата кризисна ситуация, обяви президентът

Три от големите индустриални ферми в област Русе, в които се избиват животните (Николово, Бръшлен и Голямо Враново) осигуряват близо 1/3 от месото на пазара у нас.
Илияна Кирилова
Три от големите индустриални ферми в област Русе, в които се избиват животните (Николово, Бръшлен и Голямо Враново) осигуряват близо 1/3 от месото на пазара у нас.

Африканската чума по свинете вече е истинско национално бедствие. На "спешен" съвет при президента в сряда се събраха всички отговорни институции, за да признаят очевидното - заразата е извън контрол и цялата страна е поразена. Причината не бе съвсем ясно артикулирана на сбирката при Румен  Радев, но тя също е очевидна - неадекватните реакции и безкрайно закъснелите мерки срещу настъплението на чумата. Закъсняла е и загрижеността на държавния глава, който след вчерашното съвещание за чумното бедствие констатира: "Тази криза "е само част от общата кризисна ситуация в страната, свързана и с пробива в Националната агенция за приходите, засегнал 5 млн. български граждани, с неизгодните в правно и финансово отношение договори за F-16, засягащи в перспектива всички българи, с набиращите енергия протести за избор на нов главен прокурор, и, разбира се, много други теми".

Докато политици и висши чиновници броят новите огнища на чумата и обсъждат поредните статистики и мерки, свинекомплекси и малки стопанства избиват десетки хиляди животни, поразени или застрашени от вируса. В сряда към областите, обявили бедствено положение - Шумен, Пазарджик, Ямбол и Сливен, се присъедини и Силистра. Благодарение на "адекватните" мерки на агроминистерството, Агенцията по храните, областни управители, кметове и прочее в момента на практика се унищожават големите индустриални ферми в Николово, Бръшлен, Голямо Враново, село Българско сливово и в Попина, където е последният установен случай (там се отглеждат 17 хил. животни, които също са обречени на унищожение).

"Към днешна дата имаме регистрирани 26 огнища тип "домашна свиня" - 5 случая днес са потвърдени в Попино, Силистренско, и в Българско сливово, Свищов. Отделно има 26 случая с дива свиня, последните от които са отстреляни край х. "Здравец“, Пловдивско“, отчете пред президента земеделският министър Десислава Танева. 

Изказа се и вицепремиерът Томислав Дончев - в качеството си на шеф на Епизоотичния щаб, за да обяви, че "всички предприети мерки са правилни и адекватни". Дончев за пореден път обвини стопаните и кметовете, че не съдействат на контролните органи, и разказа "комични случаи – прасета се крият от проверяващите в къщи и спални. В 20-километровата зона имаме случаи, когато нощем по горски пътеки и пътища се опитват да ги пренесат в съседното село. Така няма да стане. По този начин се пренася заразата“, заключи вицепремиерът.

На фона на разрастващата се епидемия, придобиваща апокалиптични размери не само за свиневъдството, но и за цялата българска икономика, министър Танева разясни, че африканската чума не е "изненада или неочаквано събитие". Заразата влязла в ЕС още през 2013 г., Румъния била поразена две години преди нас, а в България първият случай бил регистриран в с. Тутраканци. След първия случай бил приет Национален стратегически план за действие, а всички мерки, изпълнявани в България, съответствали напълно на Европейската стратегия за борба с африканската чума по свинете, приета през 2015 г., изтъкна невъзмутимо Танева. Резултатите от "националния план" дотук са трагични - принудително унищожаване на малки и големи стопанства в цялата страна и  епидемия, чийто край не се вижда. 

 

ПОАНТА 

Държавният глава обяви на заседанието, че очаква повече информация от институциите и обсъждане на мерките за преодоляване на финансовите, екологичните и социалните аспекти на кризата. Радев е стигнал до извода, че справянето с проблема изисква "обединените усилия на всички институции, на местната власт, бизнеса, браншовите организации и сдружения, както и на всички граждани, за които е необходима и отворена и добре мотивирана информационна кампания".
 

МОР

Китай може да загуби до 50% от свинете си заради африканската чума, която от миналото лято върлува в страната. Това прогнозират експерти от холандската банка Рабобанк, цитирани от Си Ен Би Си. Според прогнозата на Рабобанк производството на свинско месо в Китай тази година ще се свие с до 25% спрямо 2018 г., а догодина с още между 10% и 15%, а цените вече са с 30% в сравнение с преди година.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата