Редица общини от областите Благоевград, Пловдив и Смолян са в бедствено положение заради проливните дъждове през уикенда. Щетите са огромни, на много места хората нямат ток и връзка със съседните села. Някои общини поискаха и помощ от държавата.
Пет станаха общините в Благоевградска област с обявено бедствено положение. Последно това стана в Кресна - кметът на общината Николай Георгиев заяви пред БНР, че над 30 метра от главния водопровод на Кресна е отнесен от водите в Пирин, а градът е без питейна вода.
По-рано днес стана ясно, че след Гърмен, Симитли и Благоевград, и кметът на община Петрич Димитър Бръчков е издал заповед, с която обявява бедствено положение за следващите 5 дни, считано от полунощ на 13 декември, съобщиха от общината. Материалните щети, нанесени върху общинската инфраструктура и имоти на граждани - сгради, оранжерии, земеделски площи, от придошлите дерета и свлечена земна маса, са значителни. Все още няма достъп до водохващането на град Петрич, защото пътят е отнесен от водата.
Идентична е ситуацията и с помпите на първи подем при река Струмешница. От общината посочват, че това изправя Петрич през опасност от безводие и режим на питейната вода. Вследствие на проливните дъждове са нанесени щети на водопроводи по много от улиците на града и на околните села, активирани са свлачища, които застрашават домове. В селата в района на Подгорието повечето улици са свлечени, съобщават от общината.
Най-тежко и към момента остава положението в Гърмен, където придошлите води на река Места вчера скъсаха главния водопровод, който захранва с питейна вода повече от половината населени места, предаде БНР. Ситуацията не позволява аварията да бъде отстранена в близките дни, затова и кметът на община Гърмен Феим Иса се обърна за спешна помощ и намеса на държавата. "Скъсаният главен водопровод от река Тувча захранва 8 населени места от община Гърмен. В момента те са без вода и това е изключително притеснително, защото може да се наложи отново да затваряме детски градини и училища", обясни той пред БНТ. Пред БНТ той посочи, че ситуацията е критична и бедстват над 10 000 души.
Река Канина е разрушила мостове, повредила е трафопостове и е наводнила хотели и къщи в курортното село Огняново. Скъсани са и възстановените през лятото диги в най-долното течение на р. Места, залети са пътища и мостови съоръжения в Гоцеделчевско. Река Струма също излезе от коритото си и заля хиляди декари земеделски земи. Най-опасно бе в района на село Крушица, където високите води бяха в опасна близост до транзитния газопровод за Гърция, каза кметът на общината Емил Илиев.
Тази сутрин бе затворен за движение мостът на „Покровнишко шосе“ над река Струма между Благоевград и село Покровник, в средата си пътното съоръжение е хлътнало, предаде още БГНЕС. Причината е, че участък от съоръжението е компрометиран, вследствие на повишеното ниво на река Струма и представлява потенциална опасност. Мостът свързва областния център със селата Покровник, Падеш, Лешко и Габрово. По него се отива и към промишлената зона на Благоевград и Вътрешна митница. Обходът е през „Зелендолско шосе“.
От обилните наводнения сериозно пострадаха и много от населените места в Смолянско. Бедстват общините Смолян, Рудозем, Неделино, Борино, частично и община Девин, предаде БГЕНС.
"За съжаление обстановката продължава да бъде сложна, има откъснати села", заяви пред Радио Пловдив кметът на Неделино Боян Кехайов, цитиран от БНР. Пътят от Неделино към областния център е наводнен, движението е частично възможно и се преминава, но има наводняване на платното. "Няма накъде да се оттече водата, речното ниво е високо", обясни кметът. Залята е и помпената станция Крайна. "Съоръженията трябва да се демонтират и профилактират, но все пак водоподаване за населените места засега има. Проблемът е, че резервите ще се изчерпят до няколко дни, а няма друга алтернативи за доставка на питейна вода", посочи още кметът. Допълнителна сложност е недостъпното им местоположение в момента, за да се направи нещо там. Иска се помощ от 101 Алпийски полк от армията за преодоляване на щетите. "Дори и тежка техника не достига дотам. Днес се описват щетите. Ще се търси държавна помощ", каза още Кехайов.
Помощ от държавата ще търси и Девин, където снежната покривка вече е над 7 см. Пътят Триград - Ягодина е полу-проходим. Работи се по възстановяването му. Ограничен е достъпа до Смолян. С високопроходими автомобили се достига до откъснатите селища, там няма вода, но се осигуряват доставки от вода и хляб. Има опасност за спешни медицински случаи, тъй като заради обстановката не могат да достигнат линейки, ако се наложи, допълни кметът на Девин.
Пътят Смолян - Девин е затворен заради подкопаване на 4-5 места, обходният маршрут е през Кричим. "Тази нощ имаме само няколко сигнала за свлачища. Към настоящия момент пътят да село Мугла е отворен само за високопроходима техника. Пътят за село Киселчово е в много лошо състояние, за съжаление на две места той е просто непроходим. Мостът към една от махалите е отнесен от реката, така че проблемите продължават", каза пред БНТ заместник-кметът на обл. Смолян инж. Мариана Цекова.
Към високопроходимите села вече е започнал снеговалеж, което значи, че почвите ще замръзнат. В село Стойките, където имаше две кални свлачища, няма пострадали хора, а само недвижима и движима собственост. Едното свлачище вече е премахнато, но другото продължава да е активно. "С два трактора освободихме пътя. Хората са малко изплашени от реката, която се спуска и беше заляла една част от близките домове. Успяхме да отводним и една къща, но най-важното е, че пътят е освободен", каза директорът на пожарната в Смолян Васил Вълчев, който с доброволци е стигнал до село Мугла. Всички продукти от първа необходимост са осигурени за хората в Смолянско. Зам.-кметът обясни, че щетите най-вероятно ще струват милиони.
"Дяволското гърло" е опустошена
"100-метров водовъртеж е опустошил инфраструктурата в мистичната пещера "Дяволско гърло" при наводненията през изминалата нощ. Нанесени са огромни щети". Това съобщиха във фейсбук от Туристическо дружество „Орфей“- Девин. Организацията, която стопанисва обекта, започва незабавно дейности по възстановяване на щетите, за да могат гостите на региона да се преклонят пред красотата на магичната Родопа планина, за предстоящите Коледни и Новогодишни празници, информират още от туристическото дружество.