Безплатна вода за напояване на земеделски земи не може да има, тъй като това се води нерегламентирана държавна помощ. Служебното правителство обаче е решило като краткосрочна мярка да покрие разликите в цената в сравнение с миналата година.
Това обяви заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков по повод заплахите на производители на плодове и зеленчуци за протести след драстичното увеличение на цената за напояване този сезон.
Както стана известно, за помпено подаване на вода ръстът в цените в сравнение с миналата година е над 200%, което изправя производители на редица плодове и зеленчуци, на ориз и дори на зърнени култури пред невъзможност да покрият разходите.
Служебният кабинет все още не е решил под каква форма ще бъдат дадени компенсациите за скъпата вода за напояване, така че Брюксел да не ги третира като нерегламентирана държавна помощ. Зам.-министър Джиков призна, че не е направено и проучване как Румъния е решила проблема и е осигурила безплатно наповяване на земеделските земи.
"Не очаквайте, че един служебен кабинет, който има месец-месец и половина хоризонт, да реши такъв проблем, който е "плод на десетилетия бездействие и разбойническо отношение на управителите и въобще на управляващите", коментира Джиков пред БНР.
Той подчерта, че компенсациите през този поливен сезон са само временна мярка и призова следващият редовен кабинет да предприеме "генерално, фундаментално решение" по отношение на "Напоителни системи".
"През годините това е било уникално дружество само по себе си, били сме втори в света след Израел с огромен процент напоявани площи, е можело да бъде абсолютно автономно и да печели. Имало е над 40 ВЕЦ-а и изключително атрактивни оперативни и неоперативни активи. Голяма част от тях са разпродадени,дружеството е опоскано. Сега подава вода с амортизирана мрежа и изключително неефективни, енергоеки помпи. Липсват и достатъчно площи за напояване, което да генерира приходи от доставката на вода", посочи Джиков.
За миналата година приходите на "Напоителни системи" били за 12.5 млн. лв., докато разходите - за 18 млн. лв. Специално за района на Разград, където са голяма част от масивите на недоволните производители на малини, сметката на "Напоителни системи" за ток миналата година била 600 хил. лв., а с приспадане на държавните компенсации излизала 380 000 лв. В същото време приходите от поливане били за 160 хил. лв. Единствено клоновете в Пловдив, Пазарджик и Сливен били на печалба заради по-големия брой ползватели и по-големите площи за напояване в тях.
Според Джиков има два варианта пред бъдещето на "Напоителни системи". Единият е държавата да направи нови инвестиции в обновяване на мощностите и съоръженията, така че дружеството да стане по-ефективно. Друг вариант е дейностите, които не носят приходи като корекция на реки, поддържане на диги, отводняване, да бъдат отделени от търговското дружество.