Медия без
политическа реклама

Екоминистерството отряза водата за напояване от 7 язовира

Земеделци подозират лобиране за безпроблемната работа на ВЕЦ-ове

25 Юни 2024
Седмица преди края на юни Басейнова дирекция към МОСВ спря подаването на вода за напояване за месеца от язовир "Шумен".
Седмица преди края на юни Басейнова дирекция към МОСВ спря подаването на вода за напояване за месеца от язовир "Шумен".

Земеделци в шуменско, пловдивско и старозагорско останаха без вода за напояване насред големите жеги. Причината е, че министерството на околната среда е орязало наполовина заявките за юни на държавното предприятие "Напоителни системи". Така седмица преди края на месеца е прекратено черпенето на вода от няколко язовира в страната като "Шумен", "Тича", "Копринка", "Жребчево".

Недоволството на земеделските производители расте и се очаква днес проблемът с напояването да бъде решен на среща с министъра на околната среда с ръководството на "Напоителни системи" и земеделското министерство.

"Съгласно разпоредбите за Закона на водите всеки месец до 26-о число се подават заявки до МОСВ за ползване на вода. Така е подадена заявката за юни. Заявените водни маси от 26 язовира са редуцирани за общо 7 от тях. От исканите 2,8 млн. куб. м вода МОСВ са разрешили 1,5 млн. кубика", обясни днес пред БНР директорът на "Напоителни системи" Снежина Динева.

Според Динева нивата на язовирите в момента не са по-ниски от предни години и затова било необяснимо защо екоминистерството спира кранчето за юни. "Язовирите са пълни на 54%, по-пълни от критични 2017 и 2020 г. За язовир "Тича" ни казват, че не могат да ни дадат вода, защото били ниски нивата и ни насочват към язовир "Шумен", а той е с много по-ниски нива от "Тича". Не мога да си го обясня, в момента "Тича" е с 18 млн. кубика повече", коментира Динева.

Земеделци подозират, че зад спирането на водата за напояване стоят интереси на ВЕЦ-ове на въпросните язовири.

Според Закона за водите приоритетно водата първо се използва за питейно-битови нужди, след това за напояване и накрая за производство на енергия. Така че ВЕЦ-овете трябва да се съобразяват с графика за напояване.

Шефът на "Напоителни системи" призна, че преди седмица е възникнал проблем с ВЕЦ "Алеко" на язовир "Батак", който не се е съобразил с графика за напояване. "Подадохме писмо до МОСВ, бързо реагираха и има насочена проверка от "Басейнова дирекция", сподели Снежина Динева и призова земеделските производители да подават сигнали.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата