Европейската комисия одобри отпускането на 142 млн. евро държавна помощ на фирмите, които в критичните месеци на 2022 г. осигуриха на България достатъчно природен газ. Цените тогава стигнаха невиждани висоти.
На правителствата в София им отне много време да направят план за компенсиране на компаниите, намерили спешно и "на всяка цена" газ, който да бъде нагнетен в хранилището "Чирен" в първата година на войната на Путин срещу Украйна. когато се очертаваха енергийна криза и тежка зима.
Планът за частично покриване на част от свръхразходите бе готов и изпратен за мнение в Брюксел съвсем наскоро. За радост ЕК отговори бързо, че не вижда проблем държавата да отпусне разчетената помощ - 278 млн. лева, на предприятията, участвали в запълването на газовия резервоар край Чирен.
"С помощта ще бъдат покрити част от разходите на дружествата, съхранявали газ в подземното хранилище в Чирен, за да помогнат за запълването му до 80% преди старта на отоплителния сезон през ноември 2022 г., Средствата ще бъдат изплатени пряко на доставчиците на природен газ, за да бъдат те обезщетени за част от загубите им заради съхранението на скъп газ през лятото на 2022 г. и последвалите продажби в периода ноември 2022 г. до април 2024 г., през който цените на газа силно спаднаха, се казва в прессъобщение на ЕК, цитирано от БТА.
Има таван на помощта - до 76,7 евро за мегаватчас, като само половината от съхранения обем може да бъде отчетен при изчисляване на крайната сума на помощта. Схемата ще действа до 31 декември", съобщава още ЕК.
Регламентът
На 27 юни 2022 г. Съветът на ЕС прие регламент, който да гарантира, че въпреки смущенията на пазара на газ, капацитетът за съхранение в ЕС ще бъде запълнен преди зимния сезон и може да бъде споделян между държавите членки в дух на солидарност. В регламента се предвиждаше подземните газохранилища на територията на държавите членки да бъдат запълнени най-малко до 80% от капацитета си преди зимата на 2022-2023 г. и до 90% преди началото на следващите зимни периоди.