Медия без
политическа реклама

България ще строи газова връзка със Сърбия за 144 млн. лева

"Булгартрансгаз" пусна общестествена поръчка за модернизация на хранилището в Чирен

20 Яну. 2021
Проектът за разширяване и модернизация на газохранилището край Чирен е "исторически"- бави се вече много години.
Булгартрансгаз
Проектът за разширяване и модернизация на газохранилището край Чирен е "исторически"- бави се вече много години.

Вчера Сърбия съобщи, че започва ударно да строи газова връзка с България, а днес и София се похвали, че е стартирала работата по междусъседския проект. 

„Тази седмица обявихме обществена поръчка за доставка на оборудване и изграждане на интерконектора България-Сърбия. На територията на България са  62 км, а стойността е около 144 млн. лв. (77 млн. евро)“, съобщи директорът на държавната "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, извикан да докладва пред правителството за напредъка на големите енергийни проекти. Интерконекторът със Сърбия, както и с Гърция, разчита на финансиране от ЕС.

Малинов изнесе и друга новина -  за прословутата дълго отлагана модернизация на хранилището за природен газ край Врачанското село Чирен.  "В рамките на настоящата седмица се откри обществена поръчка за изготвяне на работен проект за подмяна на надземното оборудване на хранилище „Чирен“. „То е изключително важен елемент от газопреносната инфраструктура на държавата, ще даде още по-голяма възможност за диверсификация и за осигуряване сигурността на доставките и енергийната сигурност“, коментира шефът на Булгартрансгаз".  Той изтъкна, че държавното газово предприятие вече е пълноправен акционер в терминала за втечнен природен газ на територията на Гърция, и обобщи: „Това са три значими проекта, и трите са подкрепени от ЕК като проекти от общ интерес. С реализацията им България ще затвърди своята роля на газовата карта на Европа и ще продължи да бъде един предвидим партньор и незаобиколим фактор“.

Докладът на Малинов даде повод на премиера Бойко Борисов за пореден път да открои управленските си успехи. "С разширението на газохранилището „Чирен“, с интерконекторните връзки и с участието на страната ни в терминала за втечнен газ България на практика вече усилено работи по инициативата „Три морета“. Докато другите още говорят, ние вече строим и изграждаме",  изтъкна министър-председателят.  Всъщност "вече изграждаме" е  твърде преувеличено твърдение - както стана дума по-горе в текста, за Чирен и за междусистемната връзка със Сърбия току-що са обявени обществени поръчки, което означава, че до започване на строителството има още доста време.

Борисов не пропусна и темата "газово хъбче": "С интерконекторите България може спокойно да каже вече, че хъб "Балкан" го има и ние сме основен разпределител в тази сфера. Проектите са изключително важни и за нашите съседи, на които даваме същите тези възможности, които има и България“, изтъкна той.

посочи от своя страна министър-председателят Бойко Борисов. Премиерът изтъкна, че разширението на газовото хранилище „Чирен“ с капацитет до над милиард куб. метра газ е свързано и с българската инвестиция в терминала за втечнен газ в Гърция, както и с интерконектора с Гърция. „

 

И Сърбия иска да е хъб

До началото на 2023 г. Сърбия ще бъде свързана с газов интерконектор с България, заяви вчера сръбският министър на енергетиката Зорана Михайлович, цитирана от Танюг.  Тя съобщи, че идната седмица ще бъде обявен конкурс за изграждане на връзката Ниш-Цариброд /Димитровград/, така че до 2-3 месеца ще бъде избран изпълнител, а до лятото ще започнат строителните работи.

Изграждането на интерконектора ще продължи година и половина, работим и по проекти за свързване със газопреносните системи на Румъния, Хърватия, Босна и Херцеговина и Черна гора, защото Сърбия иска да стане средище за транзит на газ, обяви Михайлович. 

Сръбската част на интерконектора от Ниш до Цариброд е дълга 108 км и ще струва 85.5 милиона евро.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?