Медия без
политическа реклама

Експерти питат президента защо държи Шишков за министър

От Института за пътна безопасност настояват нова суперагенция да поеме контрола над шосетата

07 Февр. 2023
БГНЕС

Институтът за пътна безопасност разпространи остро писмо, в което критикува министъра на регионалното развитие арх. Иван Шишков и атакува президента, който за втори път го поставя на важна управленска позиция в служебен кабинет (през 2021 г. архитектът бе заместник на Виолета Комитова в МРРБ). 

В писмото си ИПБ - добре позната неправителствена организация, която от години разкрива дефекти в изграждането и поддръжката на шосетата у нас, задава въпроса "за кого е толкова важен министър Шишков, за да бъде отново назначен в МРРБ при наличието на безспорни факти, че състоянието на пътищата е в колапс въпреки похарчените 2,5 милиарда лева през 2022 г.?"

Експертите на института припомнят, че през последните седмици бивши министри на регионалното развитие и благоустройството обвиниха сегашния, че е "отворил портала на корупцията", разплащайки милиарди левове на строителни фирми, без да има основание за това. И посочват, че с множество свои доклади и анализи са информирали държавния глава за "неудачното управление на пътищата". Според ИПБ със своето решение да постави арх. Шишков начело на МРРБ президентът улеснява всички политически партии в предстоящата предизборна кампания да употребят в своите кампании темата за окаяното състояние на пътната мрежа.

Изразът "портал за корупция" се появи в коментар на бившия ресорен министър Гроздан Караджов, който се възмути, че  МРРБ е разплатило 300 млн. лева за незаконно строителство. "Когато аз бях министър, нямаше пари за магистрали. Отворена е една огромна врата за корупция в министерството, след като аз съм си тръгнал от там,  това не е дори врата, а портал. Всички порочни практики на предишното управление са се върнали в МРРБ", заяви Караджов в интервю за БНР, като подчерта, че по негово време ДНСК е констатирала незаконно строителство и тези случаи са предадени в съда.

Друг ексминистър - Николай Нанков, също отправи напоследък критики към арх. Шишков, че МРРБ и АПИ плащат за незаконни обекти. В интерес на истината Нанков бе част от управлението на ГЕРБ, което създаде лавината от проблеми в пътното строителство -  със заобикаляне на обществени поръчки, инхаус процедури, объркване на основни и текущи ремонти и т.н.  

В последните си часове служебното правителство разпредели огромна извънредна сума по бюджета на МРРБ и АПИ за поддържане и строителство на пътища. Кабинетът се позова на извънредното си право да отпуска финансиране над лимитите въпреки липсата на одобрен бюджет за 2023 г.

Какво да се прави

От института смятат, че АПИ вече е компрометирана структура и че е необходима радикална реформа в управлението на пътната мрежа на България. Те предлагат Агенция „Пътна инфраструктура" да се обедини с други две сродни агенции - „Безопасност на движението по пътищата" и „Автомобилна администрация" -  в мощна държавна агенция „Пътна администрация". "Чрез тази нова структура за управление ще се приоритизира пътната безопасност, като се достигнат необходимите нива на ефективно управление. Ще се намали значително административната тежест. Новата структура ще се превърне в първостепенен разпределител на бюджетни средства и ще бъде държавния орган, отговорен за състоянието на безопасността на цялата пътнотранспортна система. Зад нея няма да може да се крият министри, отваряйки „корупционни портали", аргументират идеята си от ИПБ.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон