Медия без
политическа реклама

Външни адвокати оскъпяват делата за "скобите" в София

ЦГМ трябва да се представлява от собствените си юристи, смята Институтът за пътна безопасност

23 Авг. 2024
Таксата за сваляне на скоба е 30 лева, но при обжалване и външни юристи на страната на ЦГМ разходът може да стигне 6 000 лв.,твърди Институтът за пътна безопасност.
Таксата за сваляне на скоба е 30 лева, но при обжалване и външни юристи на страната на ЦГМ разходът може да стигне 6 000 лв.,твърди Институтът за пътна безопасност.

Софийското общинско дружество ЦГМ, което поставя скобите за неправилно паркиране, затруднява санкционираните водачи да обжалват санкциите чрез използване на външна адвокатска фирма, което води до многократно увеличаване на разходите за водене на съдебно дело. Това твърди неправителствената организация Институт за пътна безопасност. Негов шеф е бившият шеф на КАТ Богдан Милчев. НПО-то е изпратило писмо до Столичния общински съвет, който е принципал на дружествата на София, с копие до кмета Васил Терзиев. "Въпреки наличието на юристи, които работят на трудов договор и правомощието на ЦГМ да поставя скоби, с което изпълнява функциите на административен орган, в случай на оспорване на действията на служителите на дружеството се използват услугите на външна адвокатска кантора", пише в него.

Проверка на института установила, че до 2023 г. ЦГМ се е представляво от собствените му юрисконсулти в случай на спор за редовността на поставена скоба. След това обаче дружеството преминало към друга схема за водене на делата. "Считаме, че използването на външна адвокатска кантора има за цел сплашване на гражданите и техните организации, за да не си търсят правата под страх, че размерът на разноските ще нахвърля 30 пъти този на поставената скоба (санкцията е 30 лева). Съгласно действаща тарифа на Висшия адвокатски съвет минималното възнаграждение по делата против Принудителни административни мерки, каквито са тези срещу поставените скоби, е в размер на 1000 лв. Освен вредна за гражданите, тази практика ощетява и бюджета на ЦГМ, тъй като в случаите на отмяна на поставена скоба, ЦГМ няма правото да претендира възстановяване на сторените разноски. Също така честа практика е при отмяна на поставена скоба дружеството да оспорва решението, с което в случай на повторна загуба невъзстановимите разноски стават в размер на 2000 лв.", пише в сигнала.  

Проверка на ИПБ установила също така, че в повечето случаи на отмяна Върховният административен съд се съобразява с първоинстанционното решение и потвърждава отмяната на скобата. "По този начин с едно изгубено дело ЦГМ губи 2000 лв. платени от него разноски и следва заплати още 2000 лв. разноски на жалбоподателя и се предоставя законовата възможност на последния да заведе дело за вреди, което по всяка вероятност ще бъде изгубено. Така вместо да се търси диалог с гражданите, един приход от 30 лв. се превръща в разход с минимален размер от поне 6000 лв.", изчисляват от ИПБ. 

От ЦГМ изпратиха коментар до "Сега", в който се казва, че изложеното от ИПБ е "несъстоятелно". "Заявеното, че след направена справка било установено, че до 2023г. „ЦГМ“ ЕАД се било представлявало по дела за приложена принудителни административни мерки /ПАМ/ от неговите юристи, работещи по трудов договор, но след това била налице „притеснителна практика“ на ЦГМ да използва услугите на „външна адвокатска кантора“ за този вид дела – не отговаря на истината. От 2006г. до момента всички дела, свързани с прилагане на ПАМ „задържане с техническо средство тип скоба“ и „принудително преместване на ППС“ се водят от един адвокат с над 18-годишна тясно специализирана практика в областта на паркирането, участващ в изготвянето и съгласуването на всички предложения за изменения в нормативните текстове на местно ниво, касаещи паркирането в столицата. Противно на заявеното в периода от 2006г. до сега юристите на ЦГМ не са водили защита на дружеството по дела за приложени ПАМ. Практиката по водене на този вид дела е една и съща, непроменена през последните 18 години – видно от сайта на административните съдилища", отговарят от дружеството. 

"Този вид дела представляват гръбнака в дейността на ЦГМ, действията се следят на обществено ниво, прилагането на ПАМ е свързано с реда и стабилността на паркирането в столицата, както и със стабилността и правилността на нормативните актове, наредба, решения на СОС и заповеди на кмета на СО, които го регламентират. Това предполага и завишеното внимание на дружеството към всяко заведено съдебно дело и съвместната работа с тесен специалист, който в продължение на 18 години работи в тази сфера и който до голяма степен е създал съдебната практика в  областта на паркирането,  е абсолютно обосновано и целесъобразно", пишат още от ЦГМ.
Противно на заявеното в становището броят спечелени дела от недоволни водачи е минимален, за сметка на спечелените от ЦГМ дела – преобладаващ брой, твърди още дружеството. "Работата на адвоката се заплаща по минимума по Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения. Направените разноски от ЦГМ ЕАД се възстановяват незабавно, тъй като голяма част от изгубилите делата граждани заплащат доброволно разноските, за които са осъдени, а в останалите случаи са заведени изпълнителни дела, по които се събират сумите. В тази връзка ЦГМ не е ощетено по никакъв начин от водените дела, а напротив, стотиците спечени дела през последните над 16 години, благодарение на качествена, компетентна и успешна адвокатска защита, гарантира както стабилната работа на службата за контрол от една страна, но от друга влияе и върху доверието в обществото за законосъобразното осъществяване на действията на служителите на  ЦГМ при прилагане на ПАМ. Справка в сайта на ВАС пред последното десетилетие и повече, доказва, че ЦГМ създава положителна практика, която се прилага и спрямо останалите служби за контрол в страната", пише още в коментара.

След изложението на ЦГМ от ИПБ изпратиха нови данни по темата. "По повод твърдението в медиите, че  ЦГМ има много малък брой изгубени дела, излизаме с подробна информация относно това твърдение, което бе обявено в отговор на наше становище относно спорната практика дружеството да се представлява от адвокати, вместо назначените юрисконсулти. Нашата справка успя да открие множество дела, които ЦГМ е изгубило на 2 инстанции и по които разноските многократно надхвърлят 30-те лв. Номерата на част от тях са: Решение № 9161 от 24.07.2024 г. по адм. д. № 6821 / 2024 г. на Върховен административен съд; Решение № 4245 от 08.04.2024 г. по адм. д. № 6137 / 2023 г. на Върховен административен съд, Решение № 8806 от 15.07.2024 г. по адм. д. № 5605/ 2024 г. на Върховен административен съд. Само по тях ЦГМ е следвало да заплати разноски над 6000 лв., като ще дължи и възстановяване на платени скоби или рискува дела за вреди по реда на ЗОДОВ и допълнителни разноски", изброяват от ИПБ.

"Освен лъжата за малък брой загуби, нашата справка спрямо спечелените дела показва една тенденция на завишаване на разноските, които ЦГМ заплаща, въпреки действащата тарифа за минималните адвокатски възнаграждения. По-конкретно през 2023-та година, ЦГМ претендира разноски от 600 лв., при минимален размер 1000 лв., докато през 2024 г. е вече 1000 лв. Трудно бихме могли да съгласим, че целта на ново ръководство не е да продължава същата практика, вместо да се опита да води диалог с гражданите", допълват от ИПБ.

"Следващата лъжа е, че ЦГМ от 2006-та година винаги се е представлявало от един и същ адвокат. Това не е вярно и множеството съдебни решения го показват. Съгласно част от тях ЦГМ в различните периоди се представлява от юрисконсулти, както и от адвокатски дружества или отделни адвокати. Справката ни показа, че последните 5 години най-често се представлява от един адвокат. Не така стои въпроса за периода от 2006 г. до 2019 г.", твърди неправителствената организация. 

"Има висящи дела пред ВАС и други административни съдилища в страна, по които ЦГМ е страна. Резултатите от които тепърва ще стават ясни. Затова ще повторим, че за нашия екип е важно да се извърши одит на ЦГМ относно практиката му ненужно да възлага процесуално представителство и да се потърси отговорност от длъжностните лица, които в ущърб на гражданите и общината, харчат нецелесъобразно нашите пари! На следващо място, намираме за необходимо ЦГМ да предостави възможност на гражданите, които се считат за ощетени, да могат да подават възражение против действията на самия орган. Това ще доведе до намаляване на броя дела, както и до подобряване на публичния образ на дружеството, а и ще сведе до минимум загубените дела", смятат от ИПБ. 

ЦГМ разпространи отговор и на вторите изнесени данни от неправителствената организация. "Лъжа е, че първото от трите посочени в становището на ИБД дела, а именно адм. № 6821/2024г. на ВАС е изгубено на две инстанции от ЦГМ. Точно напротив, делото е спечелено и на двете съдебни инстанции с присъдени в полза на дружеството разноски, а не с невярно заявения разход и ощетяване от над 6000лв. По останалите две цитирани съдебни решения в становището на ИПБ ЦГМ е осъдено на разноски в размер на 2080 лв. по адм. д. №6137/2023г. на ВАС и на 1410лв. по адм. д. № 5605/2024г. на ВАС, които дори с разноските на дружеството за адвокат и тези за изпълнение очевидно не формират, още по-малко надхвърлят тиражираните сензационни 6000лв., които „ЦГМ“ ЕАД не е платило. По последвалите две дела, заведени по реда на ЗОДОВ за възстановяване на заплатени 30 лв. за скоба „ЦГМ“ ЕАД не ангажира адвокат, не заплаща хонорар и няма допълнителни разноски и всяко противно твърдение е лъжа", пише в съобщението.
Възнагражденията за адвокатска защита на ЦГМ са в рамките на законовия минимум по чл. 8, ал.3 от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения и съответно измененията в този текст по отношение на минималния праг, заявяват още от ЦГМ. "Лъжа е, че по дела, свързани с контрол по паркирането: поставяне на скоби и принудително преместване, през различните периоди и особено през периода 2006г. до 2019г. дружеството се било представлявало от юрисконсулти, адвокатски дружества или отделни адвокати. Както вече изложихме в предишния си отговор, от 2006г. до
момента, всички дела, свързани с прилагане на ПАМ се гледат само от един адвокат – експерт в областта на нормативната уредба,
регулираща паркирането", повтарят от дружеството. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата