Медия без
политическа реклама

Фирми от Саудитска Арабия, Италия и Унгария искат да строят "Български поток"

08 Март 2019
Три кашона с три оферти бяха отворени вчера. Кой печели търга за "Български поток" ще стане ясно до април.
Илияна Кирилова
Три кашона с три оферти бяха отворени вчера. Кой печели търга за "Български поток" ще стане ясно до април.

Три компании са подали оферти за търга на "Булгартрансгаз" за газовата отсечка на "Турски поток" през България, стана ясно при отварянето на офертите вчера.

В "Газово развитие и разширение в България" участват "Консорциум Варна 1" (учреден от "Бонати" и "Макс Щрайхер") и "Комплишънс дивелъпмънт" - клон България. Вторият консорциум с оферта е обединение между Fovallakozo и KVV Kivitelezo. Третото предложение идва от "Консорциум Аркад", в който участници са "Аркад Ей Би Би" и "Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпани".

Това са обединения между фирми от Саудитска Арабия, Италия и Унгария, обясни шефът на държавното дружество Владимир Малинов. Засега не е видно дали в консорциумите има български или руски компании, тъй като продължава отварянето на офертите, каза още Малинов.

Тръжната комисия ще работи до края на март, когато се очаква да бъдат отворени и ценовите предложения. Победителят ще бъде определен най-късно в началото на април.

Цената, която е предвидена от "Булгартрансгаз" за изграждането на газопровода, е 2.8 млрд. лв., а самото трасе е с дължина 485 километра. "Ако офертите са за по-високи цени, парламентът ще бъде уведомен и ще се търсят варианти. Надявам се най-добрата оферта от гледна точка на цена и срок за изпълнение да е в рамките на прогнозната стойност на поръчката", каза Малинов. Парите за търга ще бъдат осигурени или чрез банков заем, или чрез пускането на облигации.

В поръчката има два различни подхода за изпълнение - около 308  км да бъдат изградени за 255 дни или цялото трасе да се построи в същия срок. Другата възможност е цялото трасе да се завърши до края на 2020 г.

През тръбата се очаква да преминава 31.5 млрд. куб.м природен газ годишно. Проектът предвижда изграждането и на две компресорни станции. България ще успее да си върне инвестицията до 2039 г., обясни тези дни енергийният министър Теменужка Петкова.

Наскоро руска медия съобщи, че конкурсът е предрешен и ще бъде спечелен от руската "Тръбна металургична компания" (ТМК) на бизнесмена Дмитрий Пумпянски. Тя засега не участва в обществената поръчка, но е възможно да влезе като подизпълнител. Търгът за избор на строител започна наново, след като в средата на февруари бе блокиран от жалба на свързваната с енергийния бос Христо Ковачки "Атоменергоремонт". Два дни по-късно обаче оплакването бе оттеглено без обяснение.

 

СРОК
"Булгартрансгаз" предвижда трасето да е готово до 2020 г., но стартът можело и да се забави. До такъв сценарий може да се стигне, ако разходите за строителството се окажат по-високи от предвиденото, което ще наложи и промени в тарифата за пренос. Ако се стигне до такъв развой, то т.нар. транзитьори на газ - руската "Газпром Експорт“ и българското подразделение на швейцарската "Мет", ще бъдат предупредени. "В сключените договор за пренос на природен газ и резервиране на капацитет не са предвидени неустойки за "Булгартрансгаз" при забавяне. Реалното ползване ще започне от въвеждането в експлоатация и тогава ще започнат приходите за компанията", обясни Владимир Малинов.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата