Компаниите, които получават европейско финансиране за свързани с коронавируса мерки, няма да рискуват да загубят част от парите заради висящи задължения към НАП и Агенция "Митници". В момента всички публични възложители, които имат договори за над 30 000 лв., са длъжни да информират данъчни и митници за такива договори и за предстоящи плащания по тях. Плащането се извършва само след проверка в двете агенции за липса на неплатени задължения над 100 лв., а при наличие на такива парите могат да се изплатят след прихващане на съответната запорирана сума.
Този контрол върху възложителите бе въведен през 2018 г., като цели да гарантира в максимална степен събирането на публичните задължения на фирмите със сключени договори с държавата. На днешното си заседание правителството е взело решение от този механизъм да бъдат изключени всички суми, които се предоставят целево от ЕС за финансиране на мерки за справяне с коронавирусната инфекция. При някои компании сумите надхвърлят 30 000 лв. и прилагането на специалния ред на прихващане на евентуални задължения ще ги лиши от ликвидност, изтъкват от кабинета. Това би обезмислило и самите мерки за подкрепа, изтъкват от МС.
В момента решението на кабинета ще засегне прилаганата схема за подпомагане на най-засегнатите сектори като транспорт, туризъм, ресторантьорство, за които бяха въведени допълнителни компенсации от по 290 лв. със средства на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Възможно е решението да засегне и общата схема за компенсиране на работодателите 60:40, по която правителството реши да търси заемно финансиране от европейския механизъм Sure в размер на 1 млрд. лв. Заемът бе одобрен от ЕК в края на август.