От днес спират доставките на руски газ за Австрия, предава БНР, позовавайки се на агенция Блумбърг. Новината е била потвърдена от австрийския концерн OMV.
Досега Австрия бе една от малкото държави от ЕС, които все още зависеха от доставките по газопровод от Русия. Страната покрива близо 80% от нуждите си чрез доставката на природен газ от Русия и теоретично има договор с Газпром до 2040 г.
Спирането на подаването на синьо гориво за Австрия е свързано с решение на арбитражен съд от сряда, който постанови, че държавната австрийска компания OMV трябва да получи 230 млн. евро по дело за обезщетение срещу "Газпром експорт". Делото беше заведено, след като през септември 2022 г. Русия спря газовите доставки за Германия, а това доведе до ограничено подаване и към Австрия. Присъдата накара OMV да спре плащанията по доставките от Русия, докато не бъде покрита сумата.
"Спирането на газовите доставки няма да се отрази на домакинствата", успокои енергийният регулатор на Австрия. "Газохранилища са запълнени на 90%, а има възможности за внос на газ през Италия и Германия", заяви шефът на регулаторния орган Алфонс Хабер. Въпреки това енергийни експерти не изключват повишаване на цените на газа в Европа.
Австрия все още остава най-големият вносител на руски газ по тръбопроводи в Европейския съюз. Сред страните от ЕС съседните Словакия и Унгария също продължават да купуват руски тръбопроводен газ. Други държави постепенно се отказаха от него след атаката на Русия срещу Украйна.
Австрия и Словакия получават газ по стар тръбопровод, минаващ през територията на Украйна. Киев заяви, че не възнамерява да подновява транзитния договор с руската страна, който изтича в края на годината. Сега Унгария получава по-голямата част от газа си чрез тръбопровода "Турски поток", който минава през Турция, България и други балкански страни.
Австрийският канцлер Карл Нехамер заяви, че спирането на доставките от Русия се е очаквало отдавна, страната се е подготвила за това, намерила е алтернативни източници на гориво и нейните газови хранилища вече са запълнени на 93%, което би било достатъчно за цялата зима.
Междувременно търговията на газовите фючърси на нидерландския хъб TTF приключи на нива около 45,75 евро за мегаватчас (MWh), след като по-рано през деня те поскъпнаха до 47,35 евро/MWh за пръв път от последната десетдневка на ноември 2023 г., тъй като по-студеното време увеличава търсенето на синьото гориво.
Спадът на температурите, съчетан със слаба вятърна мощност в Европа, увеличи потреблението на газ за електричество. Прогнозите показват, че температурите ще останат в ниските едноцифрени числа до края на декември.
Притесненията относно потенциалния край на сделката за транзит на газ между Русия и Украйна също допринасят за несигурността на пазара, както и вече реализираните опасения за прекъсване на доставките на руско синьо гориво за австрийската OMV.