Наскоро австрийската компания ОМV постигна победа срещу "Газпром" в международен арбитраж. ОМV съобщи, че ще удържи присъдените й компенсации от дължими плащания за природен газ към руския доставик. В типичния си стил "Газпром" отказа да изпълнява "присъдата" от арбитража и отвърна със спиране на доставките. С което на практика освободи австрийския си контрагент от обвързващия дългосрочен договор.
Не само ОМV, и други европейски компании потърсиха защита на интересите си в международни съдилища, след като Русия започна да върти газовото кранче, да спира и да ограничава доставките, опитвайки се да използва природния газ като оръжие срещу "неприятелските държави" (формулировка, въведена от Кремъл след нахлуването в Украйна, за западните страни, които осъдиха нашественика и започнаха да въвеждат санкции срещу Русия.
Италианската Eni SpA, германската RWE AG и други смятат, че трябва да получат обезщетения заради преразходите и главоболията, които "Газпром" им причини, създавайки газова криза през кошмарната за Европа 2022-ра година. И "Булгаргаз", макар и с голямо забавяне, подаде иск заради едностранното спиране на доставките.
Сред текущите арбитражни дела, привлекли голям обществен интерес, е това на италианската Eni за намалените доставки на газ през 2022 г. Eni е един от най-старите и най-големите клиенти на „Газпром“ и преди нахлуването на Москва в Украйна,
страната е доставяла около 40% от своя газ от Русия.
„Няколко дела са в процес на разглеждане, като през следващите месеци се очаква да излязат още съдебни решения. Ако на европейските вносители бъдат присъдени повече обезщетения – а това вероятно ще се случи, и изпълнението на поне някои от съдебните решения бъде наложено, това ще окаже голям натиск върху финансовото състояние на „Газпром“, коментира Агнешка Асон, енергиен адвокат и научен сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания.
Газът е един от малкото ценни активи, които „Газпром“ все още има в Европа. Положението на руския титант се влоши след национализацията на „Газпром Германия“ в разгара на енергийната криза. Да губи клиенти, е последното, което му трябва. Но това се случва.
Германската Uniper SE, особено сериозно засегната от "маневрите" на „Газпром“, спечели иск за над 13 млрд. евро обезщетение за количества руски газ, недоставени от средата на 2022 г. Решението на международния арбитраж ѝ позволи да прекрати дългосрочните договори за руски газ, някои от които щяха да се точат до средата на следващото десетилетие.
Германия вече не получава газ от „Газпром“. Дотук тя е успяла да си прихване само около 530 млн. евро - като не е платила сметката за руски газ за август 2022 г. А останалото? „От перспективата на днешния ден все още не е възможно да се оцени дали могат да се очакват значителни суми“, казаха от Uniper.
Операторът на чешката газопреносна система NET4GAS също вече спечели арбитражно дело с искане за обезщетение заради спрените плащания от „Газпром“ (в случая става дума за таксите за транзит на руски газ).
Компаниите, които претендират за компенсации от „Газпром“, едва ли ще си получат лесно парите. При прекратени доставки и прихващанията не са вариант. Има ли алтернативни начини да си върнат парите? Какви са перспективите?
Без отговори
Засега всички се въздържат от коментари и конкретика, установи Bloomberg. „Газпром“ не е отговорил на въпросите. От Eni са отказали коментар. RWE само посочва, че арбитражното производство продължава. Същото казва говорителят на чешката Innogy Energie - компанията не иска да коментира съдебния процес, който е в ход. Такава е реакцията и на CEZ: "Арбитражното дело на срещу „Газпром“ продължава. Няма да спекулираме какво ще се случи в бъдеще“. От френската Engie и полската Orlen също са отказали коментар. И „Булгаргаз“ не е отговорил.