Близо 72 млн. лв. безвъзмездна помощ са изплатени по ОП "Иновации и конкурентоспособност" на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19.
Това съобщи Министерството на икономиката, без да посочва колко фирми вече са получили грантове, за които кандидатстваха в средата на май.
Тогава ведомството стартира антикризисната схема по ОПИК с бюджет от 173 млн. лв. изцяло с електронно кандидатстване, с идеята парите да стигнат бързо и лесно до закъсалите от коронакризата дребни предприемачи. Три месеца по-късно още тече оценяването на кандидатствалите малко над 27 000 фирми.
"Днес стартира оценката на последните три оценителни сесии, с което всички над 27 хил. подадени проектни предложения по процедурата вече са в оценка", похвалиха се в петък от министерството на икономиката. Като се има предвид, че във всяка сесия има по 2000 предприятия, това означава, че предстои оценяването на последните 6000 кандидати за безвъзмездна помощ. Размерът на грантовете варира от 3000 до 10 000 лв.
„Изпълняваме един от основните ангажименти, които поехме, а именно по-бързо достигане на средствата, за преодоляване на икономическите последици от кризата, към българския бизнес“, коментира министърът на икономиката Лъчезар Борисов, който пое поста преди месец. Борисов посочва, че само за последния месец са изплатени над 40 млн. лв. и че са осигурени необходимите средства всички кандидатствали по процедурата и отговарящи на условията подадени проектни предложения да бъдат финансирани.
Освен с драстичното забавяне грантовата схема "Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ се прочу и с други скандали. Самият министър Лъчезар Борисов призна за сигнали за замесени както служители на министерството, така и консултантски фирми, които искали от бенефициентите комисиона от 40-50 и дори 60% от стойността на целия проект. Заради скандала с исканата "такса успех" бе освободен ресорния заместник-министър на икономиката Лилия Иванова, както и шеф на дирекция в министерството.
Кандидатите, получили грантове, се оплакаха и от огромната и сложна бумащина, която трябва да водят, за да отчитат за какво се разходват парите. Според тях в последния момент в договорите се променяли и условията за допустимите разходи.
На 24 август приключи подаването на проектни предложения за безвъзмездна помощ и за средните предприятия, пострадали от пандемията, припомнят от Министерство на икономиката. Получени са 1 932 заявки на обща стойност 263.688 млн. лв. Бюджетът на тази схема е 200 млн. лв., като размерът на грантовете е от 30 000 до 150 000 лв. Очаква се оценката да бъде направена в следващите два месеца.