Събирачи на гъби, трюфели и диворастящи плодове излязоха на протест пред парламента, бранейки ниския патентен данък за тяхната дейност, въведен в началото на тази година.
На извънредното заседание на парламентът днес една от точките в дневния ред е окончателното гласуване т.нар. алтернативен данък за събирачите на гъби, трюфели и диворастящи плодове да бъде премахнат.
Вносители на предложението са депутатите Йордан Цонев от ДПС и Теменужка Петкова от ГЕРБ. Според тях въвеждането на този данък е "явна несправедливост" спрямо 30 000 българи, които се занимават с тези дейности. Така нареченият алтернативен данък се оказал непосилен за тях, тъй като заплащането му е авансово, преди да се знае какво количество продукция ще бъде събрана.
Предлага се да отпадне и задължението тези хора да плащат за своя сметка осигуровки за пенсия и здраве, начислени върху половин минимална заплата.
Припомняме, че налогът е в размер на 30 лв. за всеки месец, в който се извършва тази дейност. Този налог се удържа от държавните горски стопанства, които издават разрешителните за тези дейности, а след това се превежда в бюджетите на съответните общини. Преди въвеждането на алтернативния данък доходите от събиране на гъби, трюфели и диви плодове бяха облагаеми по общия ред - с подаване на данъчната декларация за доходите от предходната година.
Друг мотив да се премахне новият режим на облагане на гъбарите е допълнителната административна тежест, с която са натоварени горските стопанства. Освен алтернативния данък, те трябва да удържат, декларират и внасят и осигурителните вноски на тези лица.
Събирачите на диворастящи гъби и плодове обаче се противопоставиха на отмяната на алтернативния данък.
"Не убивайте сектора с гъбите", призовават те на протест пред Народното събрание. Още миналата седмица от "Националния съюз на преработватели, търговци и събирачи на трюфели, гъби и горски плодове" посочиха, че са разочаровани от законовата промяна.
"Всички наши членове и последователи смятат, че с въвеждането на алтернативен (патентен) данък, в един пакет с горска такса, социални и здравни осигуровки, се създадоха изключително благоприятни условия за дейността на сектора на добив, преработка и търговия с диворастящи гъби", се казва в писмо на организацията. Оттам опровергават твърденията, че до момента не е събран никакъв алтернативен данък след неговото въвеждане.
"Точно обратното: само за месец и 25 дни, откакто е започнало събирането на диворастящи растения, приходите надвишават всички приходи, реализирани през цялата минала година при старата система за облагане", твърдят от сдружението.
Събирачите на трюфели и гъби предлагат в закона да се направят леки промени, които да улеснят заплащането на данъка. А именно това да става до 15 число на месеца, в който се извършва добивът, а не в предходния, за да отпадне неяснотата дали времето ще позволи да се излезе в планините и гори за гъби, трюфели или горски плодове. Те настояват също така пенсионери и инвалиди да не заплащат осигуровки, а лицата, осигуряващи се на 8-часов работен ден, да заплащат осигуровки по желание. Сега събирачите на трюфели плащат осигуровки за 4-часов работен ден.