В Народното събрание на 23 април е внесен проект на Закон за трюфелите. Вносителите са Александър Сабанов, Красимир Богданов, Калин Поповски, Йордан Йорданов, Искрен Веселинов и Атанас Стоянов от "Обединени патриоти".
В законопроекта се описва що е трюфел (грудковидна подземна гъба от клас торбести, без корен и без стъбло, която расте в симбиоза около корените на микоризни дървета) и се изреждат 7 вида трюфели, които единствено може да бъдат събирани от естествени находища. Тези 7 вида са определени като "природен ресурс", чието свободно събиране "се извършва с получаване на позволително".
Една от изтъкнатите цели е "събирането на трюфели да се превърне в траен поминък населението в определени географски райони".
Вносителите определят периоди, в които изброените 7 вида трюфели може да се изкупуват - извън тях това ще се счита за незаконна дейност. Определя се и задължителен начин на събирането на трюфелите: "Търсенето и събирането се извършва с помощта на куче, обучено за целта, и копаенето със специален инструмент (лопата) следва да се ограничи около точката, където кучето го е започнало".
Който иска да събира трюфели "в горите и изънобработваемите терени", трябва първо да се снабди със съответното разрешително, което "се издава след заплащане на такса (...) и предоставяне на удостоверение за правоспособност или членска карта, издадена от съсловна организация".
За хората, които отглеждат култивирани трюфели също се въвеждат правила. Първо - те също трябва да продават продукцията си само в указаните периоди. А "плантациите" им "трябва да са обозначени с табели на 2,50 метра над земята (...) така че от всяка табела да се вижда надпис "Забранено събирането на трюфели".
Глобите за нарушение на Закона са определени между 1000 и 10 000 лв. за различните нарушения.
Вносителите от "Обединени патриоти" се мотивират с това, че в България събирането на ценната гъба не е уредено законово, за разлика от редица европейски държави, в които "тези обществени отношения са уредени със закони още от 80-те години". Освен това имало "много факти за случаи в различни региони от страната", в които естествени находища на трюфели се унищожават при вадене на гъбите.
"По този начин се лишава горският генетичен фонд на България и се намалява богатството му. Това не бива да се допуска повече!", пишат вносителите.
Те твърдят, че също така възникват конфликти между хора, които събират трюфели с "мотики, големи лопати и дори рало" и "лица, които ползват правилния начин". А пък "намесата на органите, призвани да пазят гората, обикновено е символична и неефективна".