Краят на годината наближава и кабинетът не пропуска всяка възможност да похарчи натрупалия се бюджетен излишък. В сряда министрите раздадоха нови над 40 млн. лева за "допълнителни" разходи. Към 1 декември превишението на приходите над разходите в държавната хазна е малко над 1 млрд. лева, а правителството не крие, че смята да го похарчи до стотинка. На заседанието в сряда милиони "хвръкнаха" за самолетни двигатели и за наука, за калолечебница и за съдебни разноски.
Най-големият извънреден трансфер, одобрен в сряда от МС, е насочен за доизграждане и модернизиране на научните комплекси, включени в т.нар. Национална пътна карта за научна инфраструктура до 2023 г. От правителственото прессъобщение не става ясно за колко и какви обекти и за какви дейности се отпускат парите, но се припомня, че през 2018 г. вече бяха отпуснати 10.671 млн. лв. - пак за преструктуриране и модернизиране на научната инфраструктура. Липсва отчет как са оползотворени парите. Справка на в."Сега" показва, че между 2014 и 2017 г. държавата е осигурила доста солидно финансиране на обекти от "пътната карта". Например 7.350 млн. лв. са преведени за участието на България в ЦЕРН. Други 4 млн. лв. са предоставени на Националния център за високопроизводителни и разпределени пресмятания и още толкова за изграждането на Циклотронен център. За ремонт на Научноизследователския кораб „Академик“ са осигурени 1.1 млн. лв., а 740 хил. лв. са за оборудване на обсерваторията в Рожен. 500 000 лв. годишно се дават за Българската антарктическа база.
Правителството одобри вчера и 16 млн. лв. допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2019 г. - за покупка на нови двигатели на военните самолети МиГ-29. Освен това МО ще получи и половин милион лева за изграждане на калолечебница в Поморие, като с парите ще бъде увеличен капиталът на болница „Вита“ във Велинград.
С част от парите ще бъде изградено газово стопанство със соларни панели.
Почти половин милион (549 229) лева ще получи Агенцията за публичните предприятия - за плащане на разноски по арбитражния спор с фирмите на братя Домусчиеви „АДВАНС ПРОПЪРТИС“ и „КЕЙ ДЖИ МАРИТАЙМ ШИПИНГ, които са съответно гарант и купувач по приватизационния договор за Български морски флот. Държавата претендира за неустойки.
Още 3.7 млн. лв. ще отидат за превантивни мерки срещу африканската чума по свинете.