Медия без
политическа реклама

Конкурентоспособността на България се срина до 57-о място сред 64 икономики

20 Юни 2023
Pixabay

Конкурентоспособността на българската икономика значително се е влошила през последните години, показва ново издание на Световната класация за конкурентоспособност за 2023 г. на Института за развитие на управлението (IMD, Швейцария)

През 2023 г. България заема 57-мо място от 64 държави като отстъпва с четири позиции надолу само за година. Спряма 2020 г. спадът спадът е с девет позиции и с19 позиции спрямо 2009 г. Това прави българската икономика една от най- неконкурентоспособните в Европа.  

Продължителната политическа нестабилност в страната, слабото върховенство на закона, липса на правителствена ефективност и лошата инфраструктура, наред със стратегическата неяснота по отношение на Украйна, бележат най-съществено изоставане сред факторите на конкурентоспособността на България през 2023 г. 

Забавеното влизане на страната в еврозоната и в Шенген, както и рискът от загуба на европейски средства, също влияят негативно на икономическото развитие.

Въпреки това бизнес секторът устоява на тези предизвикалства благодарение на "издърпващата сила на Европейския съюз". Но и тази тенденция, вероятно ще се промени с повишената опасност от настъпване на рецесия в еврозоната през 2023, посочват авторите на класацията.

От IMD в парнтьорство с Центъра за иследване на демокрацията препоръчват на българското правителство следните спешни действия до края на годината, с които да противодействат на негативния тренд:

- нова стратегия и политики за инвестиционна и икономическа сигурност, включително ефективни механизми за скрининг на инвестициите, контрол над чувствителни стоки и др.;

- засилване на публичната инвестиционна активност в инфраструктура, като активира допълнителния заемен ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост до края на август 2023;

- възстановяване на фискалната дисциплина и ясен хоризонт за присъединяване към Еврозоната най-късно на 1 януари 2025;

- стратегическата яснота и активизира прехода към нисковъглеродна енергетика и икономика, включително реализира отдавна забавени възможности като инвестиции в нови източници на енергия от офшорен вятър в Черно море;

- активно дигитализиране на администрацията, икономиката и образованието.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

конкурентоспособност, IME