Медия без
политическа реклама

КЗК разреши концесията на Летище София

"СОФ кънект" вече може да поеме стопанисването на най-големия български аеропорт

26 Ноем. 2020
Илияна Кирилова

 

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на консорциума "СОФ Кънект" да стане концесионер на Летище София  и да го стопанисва през следващите 35 години. Решението влиза в сила незабавно, но законосъобразността му може да бъде обжалвана пред Софийския административен съд  - в 14-дневен срок.

 

Договорът за концесията бе подписан още през юли в Министерството на транспорта, но за да влезе в сила, трябваше първо да бъде одобрен от антимонополния регулатор.  Ако види риск за конкуренцията, КЗК има право да блокира всяка сделка. Комисията обаче не вижда проблем в този случай. Ето на какви факти стъпва решението й:

 

"СОФ Кънект" АД е учредено на 2 юли с капитал 50 хил. лв., разпределен между три фонда - Meridiam Investments, Meridiam Eastern Europe Investments, Meridiam Infrastructure Europe III, и австрийската строителна компания Strabag. Критиките по време на концесионната процедура бяха, че в това съдружие не фигурира като акционер летищен оператор. Обяснението на "СОФ Кънект" АД бе, че в стопанисването на софийския аеропорт ще си партнира с Летище Мюнхен, което имало договор с българското транспортно министерство със срок минимум 12 години.


Meridiam е глобална инвестиционна компания, специализирана в развитието, финансирането и управлението на дългосрочни обществени инфраструктурни проекти. Сред проектите, които Meridiam е разработила и финансирала, са нов централен терминал В на летище Ла Гуардия в Ню Йорк, летище в Мадагаскар и международното летище Куин Алиа в йорданската столица Аман.

 

Летище София е най-голямото международно летище в България. То се оперира от едноименното дружество, което е ЕАД - 100% собственост на държавата. Освен полетите „Летище София“ оперира  магазините за безмитна и „травъл ритейл“ търговия в двата пътнически терминала,  както и парка на Летище София на Терминал 2.  

От 2011 г.  дружеството е стопанин и на летищен комплекс „Балчик“, но тази дейност не е включена в обхвана на концесионния договор.

Според годишния доклад за дейността на „Летище София“ ЕАД приходите му за 2029 г. надхвърлят 230 млн. лева.

 

Обобщавайки наличната информация, КЗК смята, че двете страни по концесионния договор не осъществяват дейности на едни и същи или тясно свързани съседни пазари:  Обектът на концесията - Летище София, е активен на пазара на управление и експлоатация на летищна инфраструктура, докато Meridiam и дружествата, които контролира, нямат участие на нито едни продуктов пазар в страната. Поради това реализирането на сделката няма да породи хоризонтален ефект върху който и да е от съответните продуктови пазари в България, посочват от комисията. 

 

 

ПЛАНОВЕ

Офертата на "СОФ Кънект" включва концесионно възнаграждение в размер на 24,5 млн. евро и капиталови инвестиции от 608 млн. евро. Консорциумът планира изграждането на трети терминал на летището до десетата година от срока на концесията и нов карго терминал на мястото на стария Терминал 1, а след допълнителен анализ на трафика и при необходимост – нова писта. На по-късен етап е предвидено и разширяване на Терминал 3, включително чрез инвестиране в хотел, припомня Инвестор. 

 

БАРИЕРИ

Изборът на „СОФ Кънект“ за концесионер на летище София беше оспорен от останалите четири участника, подали оферти. В края на миналата година  КЗК одобри избора, но дни след това британска летищна група „Манчестър Еърпортс Груп“, която участва в процедурата заедно с китайската „Бейджин Енджиниъринг Груп“, съобщи, че ще обжалва решението на КЗК пред Върховния административен съд (ВАС). На 5 юни ВАС намери за правилно решението на Комисията за защита на конкуренцията и отхвърли жалбата.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата