Медия без
политическа реклама

Внесен е закон за забрана на дронове около летища и стратегически обекти

МВР и ДАНС още не могат да намерят дрона, предизвикал инцидента на летището, както и неговия собственик

12 Февр. 2025
Дроновете показаха какво могат в шпионажа и бойните действия във войната в Украйна
Телеграм
Дроновете показаха какво могат в шпионажа и бойните действия във войната в Украйна

Забранява се управлението на дронове по начин, по който се застрашава националната сигурност или въздухоплаването. Забраняват се и дронове около летища и в зоните около стратегически обекти. Това ще се случи, ако се приеме внесеният в Народното събрание от депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов законопроект за промени в закона за гражданското въздухоплаване.

Божанов изрично посочва, че проектът му е свързан с мистериозния дрон, който си правеше каквото поиска на Летище София на 7 февруари т.г., заради който бяха забавени шест полета. 

От дрона, който е тип "Крило", тежи около 30 кг., има 1,5 м дължина на крилата, не се продава масово, изисква специални умения за управление и може да се контролира от 50 км разстояние, няма следа и до момента. Няма следа и от собственика му, независимо от разследването на МВР и ДАНС. Остават предположенията, че става дума за сериозна провокация и тестване на системите за сигурност.

Според проектозакона на Божанов зоните, около които няма да може да има дронове, ще се определят от въздухоплавателната инспекция на министерството на транспорта - за летищата, и от ДАНС - за стратегическите обекти.

Инцидентът с дрона бе коментиран по Би Ти Ви и от изпълнителния директор на Летище София Хесус Кабайеро. „В петък вечерта, както ясно беше обяснено от Министерството на транспорта, имаше нечесто срещан дрон, който кръжеше в района на летището. Това привлече вниманието на властите, за да подобрим нашата способност да реагираме. Това, което правим, е, че обединяваме сили с всички заинтересовани страни, включително и отбраната. За първи път толкова напреднал дрон се появява в зоната около летище София“, каза още той.

„На летището има екип, който наблюдава и мониторира зоната, за да гарантира сигурността и безопасността на периметъра. Засякохме дрона много бързо. Въведохме нашата процедура, изпълнихме я спрямо международните органи за гражданско въздухоплаване. Информирахме полицията и колегите. Но дронът беше толкова бърз, че и до момента не знаем кой е собственикът, кой е операторът и кой е пилотът. Това все още се разследва“, допълни Кабайеро.

„Дронът беше засечен от устройствата на Ръководството на въздушното движение, както и визуално от нашия екип. Много бързо се оттегли от зоната на летището и полицията не успя да го задържи. Приоритет за нас е сигурността. Това, което ще направим, е да увеличим капацитета за реакция в такива случаи. Целта е да бъдем по-добре подготвени“, обясни още шефът на столичното летище.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата