5034 полета са осъществени през летище София през януари, съобщава управата на аерогарата. Те са били до 91 дестинации в 36 държави, а са обслужвани от 35 авиокомпании.
Сред Топ 5 на дестинациите Лондон отново е на първо място. Изненадващо Тел Авив се изкачва в класацията на второ място, като според летище София това се дължи на неговата "слънчева енергия, старинни пазари и високотехнологична сцена", макар че вероятно става дума за поток в обратна посока – граждани на Израел пътуват често до България на хазартен туризъм.
На трето място в най-посещаваните дестинации е Истанбул, но турският мегаполис е връзка с много азиатски и арабски дестинации. Популярни са също Виена и Милано.
Междувременно туристическите сайтове публикуваха информация за промените в разписанието на "Райънеър". Нискотарифният превозвач спира десетки полети заради повишени летищни такси. България не е сред засегнатите, но българи ползват и много свързващи полети в цяла Европа. В Австрия високите такси на летище Виена принуждават компанията да развива алтернативни летища като Линц и Залцбург. В Дания се спират полетите през Билунд, второто най-голямо летище след Копенхаген. В Германия се намаляват полетите през Берлин, като се премахват полети от германската столица до Брюксел, Каунас, Краков, Люксембург, Рига.
Испания е най-засегната от съкращенията, като там се премахват 13 маршрута и общо 800 000 места. Няма да се осъществяват полетите от Виго до Барселона и Лондон Станстед, от Сантяго де Компостела до Милано и Болоня, от Астуриас до Лондон Станстед, от Сантандер до Аликанте, от Валядолид до Палма де Майорка и Барселона, от Херес до Лондон Станстед, Палма де Майорка и Барселона, от Сарагоса до Болоня и Венеция.
Очакват се промени и за италианските дестинации, тъй като таксите на "Фиумичино" се повишават с 15%, на "Чампино" - с 44% до 2028 г., пътническите такси се увеличават от 1 април, а на "Чампино" беше въведено и ограничение за максимум 65 полета дневно.
Във Франция миналата година "Райънеър" затвори базата си в Бордо, а сега спира да лети до Париж. Въпреки че компанията получи слот за Орли, изпълнителният директор Майкъл О'Лиъри в крайна сметка реши да не го ползва.