Медия без
политическа реклама

Лъжат ни за тол таксите, твърди транспортният бизнес

Превозвачите питат защо да плащат за пътища, по които сякаш са падали авиобомби

Илияна Кирилова

Сметките, че  хлябът, млякото и месото ще поскъпнат с 1-2 стотинки след въвеждането на тол таксите, са криви и са „опит да се заблуди обществото“. Това обяви Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи (НСБП). Коментарът му е по повод на успокоенията на правителството в лицето на Агенция "Пътна инфраструктура", че таксуването на камионите за изминато разстояние няма да оскъпи сериозно основните храни и дори няма да се усети от потребителите. 

„Седнали да ми изчисляват с колко стотинки щяло да се отрази въвеждането на тол системата на килограм превозвана стока. Взимат за изчисления някакви усреднени разстояния, които нямат нищо общо с действителността. Вземете например складовете на една от големите вериги хипермаркети в България. Нейните складове се намират край Ямбол и там пристига всичката стока. След това тази стока се разпределя и отива по различните направления на страната. Значи веднъж стоката влиза, да речем, от Германия, минава от Видин или Калотина и стига до Ямбол, за което се плаща тол такса. След което същата тази стока се връща обратно до хипермаркетите на веригата, да речем, в София, Русе, Варна или Враца, за което, разбира се, пак ще се плаща тол такса. Това, разбира се, експертите на Световната банка не го смятат, а слагат едно усреднено разстояние, което няма нищо общо с реалността, защото често една стока минава няколко пъти някакви разстояния, докато попадне при крайния клиент“, обяснява проблема Лалов в интервю за Еconomic.bg.

Резултат с изображение за Красимир Лалов
Уверенията, че нашата тол система ще е като в подобни нам държави като Унгария и Хърватска, издишат, твърди Лалов. Той посочва, че в в Унгария има много пътища, които са забранени за транзитния трафик, но са напълно безплатни за унгарските камиони, а тол такси има само по три шосета - Сегед-Будапеща, Будапеща-Балатон и Будапеща-Виена/Братислава. "Така целият транзит през Унгария се движи по магистрали, а всички други успоредни пътища, които са перфектни, се използват безплатно от местните превозвачи. Това се казва политика за защита на собствения бизнес. Същото е положението и в Хърватска, да не обяснявам каква е тол системата пък на Германия“, гневи се представителят на транспортния бранш. Той припомня, че според проекта за обхвата на тол системата, който бе представеният от АПИ, такси ще се плащат дори за стария път София-Пловдив през Белово, през който, "ако минете с лека кола, тя спокойно може да се скрие в някоя от дупките по него“. „Много ми е интересно как Световната банка може да препоръча облагането на път, който прилича на бомбардиран с авиобомби, с тол такса. Или пътя през Своге, където при по-голяма част от завоите два камиона не могат да се разминат“, казва иронично Лалов.
"Като бранш просто искаме да знаем има ли българска държава, която мисли за нас, след като ние плащаме огромни данъци и акцизи и създаваме десетки хиляди високоплатени работни места. Френският президент Еманюел Макрон иска да ни цака, тук с въвеждането на тол системата пак искат да ни цакат. Изобщо навсякъде всеки иска да ни цака, без да го е грижа утре като фалираме, кого ще цака. Българският товарен транспорт вече е заприличал на една крава, която е доена, доена и накрая вече нищо не пуска. Остава само като Сивушка да падне на пътя и да загине“, ядосва се зам.-шефът на НСБП.
На 5 декември предстои голямо обществено обсъждане по болната тема за тол системата. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата