Големите испански банки ще платят над 1,1 млрд. евро тази година заради новия данък, въведен от правителството, съобщава БНР. Така управляващите се опитват да съберат за две години около 3 млрд. евро, които да насочат към социални програми за подпомагане на най-бедните слоеве на населението.
Новият данък от 4.8% ще се начислява върху нарасналия нетен доход от увеличените лихви, а така също и върху нетните приходи от такси и комисионни на банковия бизнес в Испания. Преди въвеждането му големите банки в страната отчетоха рекордна печалба за 2022 г. от 20,85 милиарда евро.
Най-голяма сума сега ще внесе CaixaBank - около 450 милиона евро, следвана от Santander и BBVA с по 225 милиона евро, Sabadell със 170 млн. , Bankinter с около 100 млн. и Unicaja с 85 млн. евро.
Първото плащане трябва да е тази събота, като някои от банките вече обявиха, че ще обжалват правителственото решение в съда. В случай, че размерът на сумата от нетните приходи от лихви и комисиони, съответстващи на предходната календарна година, не е окончателно известен, той ще бъде временно изчислен на базата на одитната оценка на отчетите. Окончателната самооценка ще бъде представена от 1 до 20 септември.
Размерът на данъка и авансовото му плащане няма да се считат за разход и с тях няма да се намалява данъчната основа за облагане с корпоративния данък.
Неизпълнението на задължението за облагане на свръхпечалбата ще се счита за много тежко нарушение и ще бъде санкционирано с глоба от 150% от прехвърлената сума. Националната комисия по пазарите и конкуренцията ще следи плащането на данъка и ще налага глобите на нарушителите.