Медия без
политическа реклама

Само за 6 месеца банките са ни натоварили с близо 1 млрд. лв. такси

Печалбата на кредитните институции достигна нов пик - 1.8 млрд. лева, в края на юни

01 Авг. 2024
Впечатляващите финансови резултати на банките най-вече се дължат на лихвите, които прибират от бурното отпускане на кредити.
Илияна Кирилова
Впечатляващите финансови резултати на банките най-вече се дължат на лихвите, които прибират от бурното отпускане на кредити.

За първите шест месеца на годината търговските банки са събрали почти един милиард лева от такси и комисиони за услугите, които предлагат. Сумата е рекордно висока. Обяснението е пред очите ни - през месец финансовите институции актуализират тарифите си, като вдигат таксите за най-ползваните услуги - парични преводи, внасяне и теглене са суми и ползване на банкови карти. Наред това банките стават все по-изобретателни с въвеждането на нови такси.

Според данните на БНБ за банковата система към края на юни общите приходи от такси са в размер на 984 млн. лв. Тъй като те също имат известни разходи по плащане на такси и комисиони, нетният им доход по това перо е 780 млн. лв. 

Статистиката на БНБ показва още, че банковата система отчита обща печалба за първото полугодие от 1.8 млрд. лв. Това е със 121 млн. лв. (7.1%) повече от реализираната през първите шест месеца на 2023 г.

Впечатляващите финансови резултати на банките най-вече се дължат на лихвите, които прибират от бурното отпускане на кредити. Чистият доход от лихви е скочил с 20.4% спрямо миналата година и достига 2.7 милиарда лева в края на юни.

През първото полугодие банките са прибрали 3.3 млрд. лв. от лихви по отпуснатите кредити. В същото време разходите им за изплащане на лихви по депозити са едва 580 млн. лв. Големите банки у нас продължават да държат спестяванията на клиентите си без никаква доходност. Нещо повече, депозитните сметки преди две години бяха трансформирани в разплащателни, при което спестените пари всеки месец намаляват заради такси за обслужване. 

Само някои от по-малките финансови институции предприеха в последната година леко повишение на доходността на влоговете в опит да привлекат нови клиенти. Лихвите, които те предлагат, са 1 до 2% за едногодишни депозити.

Данните на БНБ показват още, че през второто тримесечие на годината кредитният портфейл на банковата система е нараснал с 4 млрд. лв. и достига до 104.1 млрд. лв. Отпуснатите заеми на домакинствата са се увеличили с 2.3 млрд. лв., а на бизнеса – с 1.4 млрд. лв. 

В същото време през второто тримесечие депозитите в банковата система се увеличават с 2.2 млрд. лв. и в края на юни достигат 152.3 млрд. лв. Нарастват депозитите и на домакинства (с 2.2 млрд. лв., 2.6%), и на фирмите (с 1.2 млрд. лв., 2.6%).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?