Седмица преди влизане в сила на намаления ДДС за ресторантьорски и кетъринг услуги, книги и бебешки храни и пелени, фирмите нямат представа как ще прилагат новата ставка. Заради липсата на време финансовото министерство ще спусне указания към бизнеса, вместо да прави промени в правилника за прилагане на закона.
Поправките в Закона за ДДС, с които се въвежда по-ниската ставка, бяха обнародвани на 19 юни и влизат в сила на 1 юли.
Детайлите по прилагането на новия налог по правило трябва да бъдат разписани в правилника към закона. Повече от ясно е, че няма никакво време за това. Законовата процедура изисква промените в правилника първо да бъдат предложени за обществено обсъждане, което в най-съкратените срокове протича 14 дни, след това да бъдат приети от Министерски съвет и накрая обнародвани в Държавен вестник.
Затова финансовият министър, който по принцип е против свалянето на ДДС за посочените стоки и услуги, ще заобиколи законовите изисквания, като спусне само указания към засегнатите фирми. "В момента се обмисля формата, с която да се дадат указания", отговориха от ведомството на запитване на в."Сега" ще има ли промени в правилника за прилагане на закона за ДДС и кога.
По мнението на някои счетоводители влизането в сила на новата ставка, може да мине и без изменения в правилника. "Няма да е прецедент. Данъчната промяна изглежда голяма, но технически не е толкова сложна. В дневника за продажби вече има предвидена колона със ставка с 9%, а данъчният период ще се отчита през август", коментира счетоводител.
Други са на по-различно мнение. Както публикувахме в "Сега" от разясняване се нуждае отчитането, в това число и документите за доказване на доставките с намалена ставка. Сделките в ресторантите и книжарниците се документират на момента и затова в мига, в който първият клиент на ресторант плати 9% ДДС, изискванията за документиране трябва да са ясни.
Не са уредени и заварените случаи - например предплатени сватби и други събития, както и ваучерите за храна. Експерти припомнят, че когато през 2011 г. бе въведена намалена ставка за хотелите, бе предвидено издадените фактури за авансови плащания да се анулират. Такъв текст трябва да има и за ресторантите.
Дори и да бъдат спуснати само с указания, отново има опасност фирмите да не може да приложат намаления налог от 1 юли и това да създаде хаос. Бизнесът трябва да има време да промени софтуера за управление на продажбите си. Книжарниците трябва да направят инвентаризация, за да разделят книгите, които ще се облагат с 9% ставка, и останалите артикули, които остават на ставка 20%.
Заобикалянето на правилника за прилагане на закона не е единственото законово нарушение, направено от управляващата коалиция при намалянето на ДДС. Поправката бе приета без обществено обсъждане и в нарушение на Закона за публичните финанси. А в него се изисква промените в данъчните закони да са отразени в Закона за държавния бюджет за съответната година. Т.е. да не влизат в сила в средата на годината, защото ще доведат до намаляване на приходите в бюджета, а за целта трябва да се прави актуализация на основния финансов закон.
Правителството и управляващата коалиция заедно с ДПС обаче смятат, че ситуацията с коронавируса е извънредна и изисква спешни мерки за подкрепа на бизнеса и хората. Властта обаче реши да помогне само на ресторантьорите, защото те са най-силно пострадалият от пандемията сектор. Покрай заведенията премиерът се сети и за миналогодишното си обещание да намали налога за книгите. Изненадващо при второто гласуване на законовите промени парламентът подкрепи предложението на ДПС за сваляне на ДДС и за бебешките храни и пелени.