След над два часа дебати парламентът окончателно прие бюджета на съдебната власт. Депутатите продължават и днес обсъждането на второ четене на законопроекта за държавния бюджет за 2022 г., след като вчера за близо 12 часа те успяха да гласуват само чл.1 на закона.
Ябълката на раздора е предложението на депутата от ИТН Любомир Каримански при второто четене на законопроекта да се дадат допълнителни 20 млн. лева за БАН като се вземат от бюджета на съдебната власт и по-точно от бюджета на прокуратурата.
"Далеч съм от мисълта, че 20 млн. лв. ще възпрепятстват цялото правораздаване. Но защо точно от прокуратурата? Защо не от целия бюджет на цялата съдебна система? Разсейте съмненията, че има някаква санкция, че не харесвате ръководителя на прокуратурата", призова народният представител от ГЕРБ - СДС Александър Ненков.
Депутатът от ДПС Хамид Хамид заяви, че фиксацията върху главния прокурор и прокуратурата до нищо няма да доведе. "Вие искате да накажете главния прокурор. Наказвате всички български граждани, които очакват справедливо правосъдие и правораздаване. Наказвате всички български граждани, защото с намаляване на бюджета на съдебната власт и прокуратурата създавате условия тя да не функционира нормално", заяви още Хамид Хамид.
"Стане ли дума за главния прокурор Гешев в една и съща поредност ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" в тръс излизат на трибуната да бранят прокуратурата. Моята молба е да се придържаме към бюджетната процедура, а всички страхове около фигурата, личността и института на главния прокурор, да ги оставим за друг дебат", каза Явор Божанков от БСП.
Колегата му Крум Зарков обясни, че в един бюджет, когато се дадат повече пари на една институция, те трябва да се вземат от някъде. "Най-голям е бюджетът на прокуратурата - 332 млн. лв. в сравнение с другите институции в съдебната власт, затова оттам взимаме парите", каза Зарков.
"Работата на прокуратурата е неудоволтворителна, по отношение на определени престъпления тя не си си върши работата - например корупцията. Цената, която плаща българското общество, за тази липса е огромна", заяви Христо Иванов от ДБ. "На фона на война, която не е между две страни, а един диктатор се опитва с всички средства да ревизира следвоенния ред, ние трябва да консолидираме българската държавност. Корупцията и липсата на отговорност са един от порталите, през които влиза влиянието на Кремъл у нас. С решителна съдебна реформа трябва да затворим този портал в сегашната кризисна ситуация", каза още Иванов.
Той също така припомни, че огромни средства отиват за "малката империя от почивни станции" на прокуратурата, които придобили през последните години. "Да ги оптимизират, ще спестят пари", предложи Иванов.
"Реформите не искат наказателни операции и противопоставяне. Реформите искат диалог", заяви Йордан Цонев от ДПС, според който изваждането на 20 млн. лв. от бюджета на прокуратурата се прави демонстративно, вместо тези средства да се вземат от бюджета на цялата съдебна система. Цонев припомни, че думите на бившия френски посланик у нас Ксавие дьо Кабан за гнилите ябълки в съдебната система у нас са били по повод не на прокуратурата, а на решения на съда за френски инвеститор.
Спор в пленарна зала предизвикаха и възнагражденията на магистратите.
"Няма да се променя начинът на формирането на възнагражденията на магистратите", заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова, която участва в парламентарните дебати по бюджета.
Йорданова съобщи, че скоро в парламента ще бъде внесен законопроектът за изменения в съдебната власт. „Това, което ще предложим на вашето внимание, е спадане на кариерните бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет и на Инспектората на ВСС“.
Параметри
Заложените приходи за съдебната власт за 2022 г. са в размер на 95 000 000 лв. Разходите са за общо 938 729 000 лв., в т.ч капиталови разходи за 26 370 000 лв.
Предвидените разходи за Висш съдебен съвет - 47 341 600 лв, Върховен касационен съд - 24 223 200 лв, Върховен административен съд - 29 139 500 лв.
За Прокуратура на Република България са предвидени 332 794 000 лв, за съдилища - 488 074 900 лв, за Инспекторат към Висшия съдебен съвет - 11 389 000 лв. Резервът за непредвидени и/или неотложни разходи е 900 000 лв.