Размерът на неразплатените задължения на хазната от 2024 г., които ще трябва да бъдат покрити през 2025-а г., възлиза на малко над 4 млрд. лв. Изплащането на тези суми ще ограничи възможността за реализиране на нови инвестиции през 2025-а година, като ще бъде засегната сериозно инвестиционната програма на МРРБ, както и програмата за изпълнение на общинските проекти.
Това се разбра по време на изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова в НС по искане на "Възраждане". Темата бе "Забавени плащания с цел да бъде постигнат дефицит от 3% за 2024 г."
Извършените разходи, за които има издадени фактури, които не са платени, са в размер на 1.8 млрд. лв. Дейности за още 1.64 млрд. лв. не са фактурирани заради липсата на пари. По споразумения за разсрочване са натрупани задължения в размер на 913 млн. лв., още 444 млн. лв. дефицит е натрупан във фонда за сигурност на електроенергийната система. Това прави 4.068 млрд. лв., които трябва да залегнат като разход в бюжет 2025, обобщи Петкова.
От думите й стана ясно, че програмата за общински проекти ще бъде сериозно засегната. За нея в проектобюджет 2025 се очаква да бъдат заложени 1.15 млрд. лв., но 518 млн. от тях ще отидат за направени стари разходи и за нови инвестиции т.г. ще останат само около 600 млн. лв.
Инвестиционната програма на МРРБ за пътища също ще бъде ограничена за нови обекти заради висящи стари задължения, които по груби оценки са над 1.2 млрд. лв.
КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ
Бившият финансов министър Асен Василев нарече вайканията на управляващите "измислена криза на чекмеджетата". Той извади като аргумент планираните 10 млрд. лв. капиталови разходи за 2024-та година, от които са изпълнени само 6.7 млрд. лв., и попита защо има неразплатени суми при налични 3 млрд. одобрени разходи. "Няма такива 10 милиарда по държавен бюджет и вие го знаете", възмути се Теменужка Петкова. . Всъщност голяма част от неизпълнението на капиталовите разходи се дължи на неусвояване на пари по европейските фондове и по Плана за възстановяване и устойчивост. По данни към декември направените капиталови разходи са 4.3 млрд. лв. национални средства и 2.4 млрд. лв. европейски - точно както сочи и Василев. Неусвояването е именно по линия на средствата от ЕС.
КОЙ СЪСИПА БЮДЖЕТА
Изслушването премина в предимно в грозни нападки и обиди между партии и депутати, придружени с искания за оставки решетки на виновниците за "18-милиардната дупка" - далеч от сериозния разговор за проблемите в бюджета и възможните решенията. Министър Петкова не отговори на нито един конкретен въпрос, само повтаряше, че предстои трудна работа и че НАП и митниците полагали и ще полагат големи усилия за събиране на повече приходи.
От ПП-ДБ обвиниха ГЕРБ-СДС за удълженото данъчно облекчение за ресторантьорите, от осрещната страна им отвърнаха със серия непланирани разходи - като компенсациите за земеделците и парите за извънредните избори. В надвикването се стигна до обвинения от страна на Асен Василев за рекордна смъртност по време на ковид и изгонени от България над 1 млн. души. Представител на МЕЧ пусна клип от коледно парти, на което в чалга танци се вихрят шефът на НАП Румен Спецов и колегата му от митниците Георги Димов, и поиска незабавно оставките им, като припомни и големите им бонуси.
На конкретния въпрос, зададен много пъти от различни депутати - какво е изпълнението на бюджета през януари, има ли дефицит или не, министър Петкова отговаряше обтекаемо, че "салдото е подобрено заради полученото дарение от МО от Дания в размер на 348 млн. лв. Тя дори не можа да потвърди или отрече изнесените в сряда от регионалния министър данни за неразлатени разходи за пътища, само каза, че чакала информация от АПИ. От което за пореден път се разбра, че има ужасяващи пробойни в контрола върху разходите на хазната и хаос в поеманите ангажименти.
Така и не се разбра какъв ще е дефицитът на начислена основа за 2024 г. . на фона на многото фактурирани и неразплатени разходи. Петкова обясни, че не може да каже нищо по темата до появата на официални данни. Очаква се те да са факт през март.
ЗА ЕВРОЗОНАТА
Новините за неразплатени задължения от 2024 г. доведоха до опасения как може едновременно да се компенсират дефицитите и да се влезе в ограничението от 3% за минус в бюджет 2025. От "Възраждане" за пореден път обявиха, се се готвят големи фалшификации на данни и че ще държат лично Бойко Борисов за тях.
Йордан Цонев от ДПС-Ново пък предупреди, че партията му няма да допусне орязване на социални разходи и на програмата за общински проекти. Хората на Пеевски имали идеи за подобряване на бюджетното салдо, но те били свързани с приходната част.
ОБЕЩАНО
В сряда премиерът Желязков даде добър тон на предстоящите дебати за приходите и разходите на държавата през 2025 г., като даде да се разбере, че правителството поема курс към финансово дисциплиниране:
"Ние ще внесем бюджет на стабилизирането на публичните финанси. За него имам пълната подкрепа и увереност от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще застане солидно зад този бюджет, солидно и зад целите, поставени в програмата на ГЕРБ и в Програмата за управление на правителството - а именно отговаряне на критериите за членство в еврозоната на 1 януари 2026 година. Адмирирам заявената позиция от страна на ПП-ДБ, че ще подкрепят бюджета, заедно с поставените в него цели. Тази подкрепа е важна за България и за неотклонния ѝ път за развитие".