Липсата на досие на асансьорите - кога е произведен, как и от кого е поддържан, какви части са били подменяни, продължава да е един от основните проблеми при поддръжката на съоръженията. Това е и едно от най-честите нарушения през миналата година, отчита Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
До началото на ноември миналата година са били проверени 8310 асансьора, като 161 от тях са били спрени веднага заради технически неизправности, става ясно от отговори на ДАМТН на въпроси на в. „Сега“. Това означава, че на практика почти на всеки два дни от агенцията са спирали по един асансьор.
Статистиката сочи, че има спад на спрените асансьори, твърдят от ДАМТН, но без да уточняват точно каква е тенденцията. „Това показва, че не трябва да делим асансьорите по възраст, стига те да се поддържат съгласно изискванията в техническо състояние, позволяващо безопасната им експлоатация“, изтъкват от агенцията.
Според главния секретар на Асоциацията на производителите и вносителите на асансьори Илия Златанов обаче държавата проявява пълно безхаберие и небрежност по отношение на безопасността на машините.
Той коментира, че проблемът не засяга само асансьорите, но и ескалаторите. "В България се вкарват съоръжения, включително от Занзибар, които не отговарят на европейските стандарти. Търсят се евтини, а не безопасни ескалатори. Един ден неминуемо ще се случи трагедия, без да искам да съм лош оракул", каза неотдавна той пред БНТ.
КОНТАКТИ
Лицето, което поддържа асансьора, трябва да постави в кабината му табела с номера, на който може да се позвъни при неизправност. При съмнение в техническата изправност на асансьора ползвателят може да се обърне и към фирмата, която отговаря за техническия контрол. Името й се намира на стикера с информацията за периодичните прегледи на асансьора, който е залепен в кабината. От тази фирма може да се поиска извършване на технически преглед за годността на асансьора за безопасна експлоатация.