Медия без
политическа реклама

НАП пусна е-приложение за лов на мними ревизори

Измамници атакуват данъкоплатците с разнообразни трикове за източване на пари

Pixabay

 

НАП обяви, че е внедрила нова електронна услуга - "Справка за възложените проверки и ревизии“. Целта е данъкоплатците да могат да проверяват онлайн дали наистина са обект на внимание от страна на приходната агенция, или фалшиви "инспектори" се опитват да се доберат до банковите им сметки. Очевидно опитите за измами толкова са зачестили, че са принудили НАП да вземе мерки.

Резултат с изображение за НАП

Най-скандалният случай, на който самата НАП даде гласност през октомври, е от лятото. Тогава стотици клиенти на пловдивската данъчна дирекция в цялата страна получиха имейли, уведомяващи ги за предстояща ревизия. Писмата приканваха получателите - както фирми, така и физически лица, да се явят в 14-дневен срок в поделението на агенцията в Асеновград при главен инспектор по приходите Момчил Тодоров, като носят документи за самоличност и набор от документи, които могат да се изтеглят от публикуван в имейла линк. Цитираше се и номер на заповед, издадена на 16 юли от инспектор Веселина Букова.

След разследване от НАП обявиха, че такива служители не съществуват. И обясниха, че случаят е "злонамерена атака, уронваща престижа на институцията. Не отваряйте такива писма, това е класическа форма на „фишинг“ атака, чрез която се цели опит за кражба на лична информация в интернет - потребителски имена за достъп, пароли, банкови сметки и т.н.", поясниха от НАП.

Ето че сега са въоръжили данъкоплатците с възможност да направят моментално справка, ако се усъмнят, че са попаднали във фокуса на измамник, който се представя за инспектор по приходите. Е-услугата, която позволява такава проверка, е със свободен достъп на портала за https://nap.bg/. При подаване на електронна заявка за справка трябва да се посочи уникален идентификационен код (УИН) на проверката/ревизията, който се получава след назначаването й, и идентификационен номер  на лицето, което иска справката - ЕГН, БУЛСТАТ или ЛНЧ (за чужденци).

Освен това данъкоплатците могат да направят справка и във всяка териториална дирекция и офис, напомнят от НАП. За целта отново се посочват УИН на проверката/ревизията и идентификатор на лицето.

"Чрез получената информация проверяваното лице може да се увери, че проверката е истинска, а не е обект на злонамерени действия, подробно да се запознае с вида и обхвата на ревизията, срока, екипа и описание на производството и да получи богата допълнителна информация относно законовата рамка на контролните производства", изтъкват от НАП.

 

УЛОВКИ

Още през 2014 г. плъзнаха фалшиви имейли, с които измамници, представящи се за служители на НАП, се опитваха да се доберат до данни за банкови сметки и карти. Писмата твърдяха, че приходната агенция иска да възстанови надвзети данъци. Към тях имаше прикачен файл с "инструкции" и линк, водещ към английската версия на сайта на агенцията, където се изисква попълване на банкови данни за превеждане на парите.

Други измамни електронни писма пък уведомяваха данъкоплатци, че тъй като са търгували с криптовалута, дължат ДДС. Мейлите бяха съпроводени със "съобщение за доброволно изпълнение", описващо уж от името на НАП размера на задълженията, номера на изпълнителното дело и банковата сметка за принудително събиране на публични вземания. "При непогасяване на задълженията доброволно в дължимия срок - 7 дни след получаването на поканата, задължението ще бъде събрано принудително от държавата заедно с лихвите и разноските", гласеше фалшивото писмо. Тогава от НАП посъветваха "поканените" веднага да изтрият писмото, а ако вече са го отворили, да сканират компютъра си с актуална версия на антивирусна програма. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата