Френско-германският консорциум "Соф Кънект", с водещ партньор парижкия фонд "Меридиам Ийстърн Юръп Инвестмънтс САС" и с участието на оператора "Флугхафен Мюнхен", е предпочетен за концесионер на летище София. Това обяви в сряда министърът на транспорта Росен Желязков.
До финалната фаза в процедурата за избор на концесионер на столичното летище достигнаха петима кандидати. "Соф Кънект" изненадващо е класиран на първо място с 86.12 точки от общо 100. На второ място е класиран консорциум „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ и „ТАВ Хавалиманларъ Холдинг“ А. Ш. с водещ член „Еърпортс Де Пари“ ЕС с 80.31 точки. На трето място е "Фрапорт България" с 80.19 точки.
Макар предложението на френско-германския консорциум да се очертаваше на трето място като чист размер на предложеното концесионно възнаграждение за държавата, като дял от бъдещите приходи то беше на второ място и офертата му е получила най-високата оценка. Фондът "Меридиам" е базиран в Париж и инвестира в инфраструктурни проекти в Европа, Северна Америка и Африка, а "Флугхафен Мюнхен" управлява летището в Мюнхен. Те предложиха годишно концесионно възнаграждение от 24.54 млн. евро, или 32% от размера на общите приходи от всички дейности за текущата година, припомня Инвестор.бг.
Очерталият се при подаването на офертите фаворит - френско-турският консорциум "Ей Ди Пи/ТАВ", даде най-високото годишно концесионно плащане от 32.82 млн. евро. Росен Желязков обаче каза, че не намира основание за връщане на предложението на експертната комисия, нито за връщане на цялата процедура. Така този консорциум е избран за концесионер на гражданското летище София, което е публично-държавна собственост, обяви пред журналисти министърът.
Според него и петте оферти са изключително добри и всеки е можело да бъде победител. Трима от участниците са получили максималния брой точки за техническото си предложение, което обхваща общ план за развитието на летище София, бизнес план и предвиждания за бъдещото развитие. Офертите са били оспорвани и в техническата си част, но решаващи за избора са били не само финансовите постъпления, които ще се генерират, но и плановете за развитието на летището.
От "Соф Кънект" са представили стратегия за развитието на летището и ръста на пътниците. Тя предвижда броят на пътниците да нарасне до 14.5 милиона през 2035 г., а до 2030 г. да бъде изграден нов терминал за 608 милиона евро.
Обжалване в КЗК може да има в рамките на следващите 10 дни, а Върховният административен съд би следвало да се произнесе до месец, ако има оспорване на решението. Ако няма възражения, договорът ще се сключи в рамките на 14 дни.
Правителството очаква да получи близо 4 млрд. евро от 35-годишната концесия на столичното летище, в която се включва и първоначалната сума, която концесионерът трябва да плати - около 600 млн. лв. Те обаче няма да влязат в Сребърния фонд, каквото е законовото изискване за концесиите, а ще бъдат използвани за оздравяване на БДЖ.