Медия без
политическа реклама

Новият агроминистър се чуди защо няма отдел по залежаващите стоки

Кирил Вътев се зарече да помага на по-слабите звена в хранителната верига

Кирил Вътев, министър на земеделието
Кирил Вътев, министър на земеделието

Държавата ще помогне на зърнопроизводителите в намирането на пазари за залежалите количества пшеница, слънчоглед и други зърнени култури. Това обяви пред БНР новият министър на земеделието Кирил Вътев.

Между 30 и 60% повече от миналата година са в момента непродадените количества зърно в складовете на производители и търговци в различните райони на страната. Скоро идва жътва и новата реколта трябва да бъде складирана някъде, посочи Вътев.

"Изненадвам се, че в министерството липсва дирекция за експорт на излишъка от земеделска продукция. Такова звено трябва да кореспондира с всичките ни търговски аташета по света и с аграрните аташета, където имаме назначени", коментира Вътев. Той обясни, че търговските аташета в чужбина трябва да събират и предават информация къде по света има търгове, за да може българските производители да предложат продукцията си. Основно става въпрос за Азия и Африка, където има най-голямо потребление на зърно, уточни министърът.

Както вече е известно, голяма част от нашите зърнопроизводители не продадоха навреме миналогодишната си реколта в очакване на по-високи цени. По-късно с евтиния внос от Украйна в ЕС това се оказа невъзможно, защото много от традиционните ни пазари отказаха нашето по-скъпо зърно. Българските производители на олио също отказаха скъпия български слънчоглед и предпочетоха украинския, което бе причина и цената на олио драстично да падне след рекордите от лятото и есента на миналата година.

За да реши проблема със залежалите количества от старата зърнена реколта, новият министър е назначил за свой съветник председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.  За 22 юни е насрочен Консултативен съвет по зърното, където ще се обсъжда, преди да е започнала жътвената кампания. Очакванията са жътвата на пшеницата да започне в края на юни - началото на юли.

Днес стана ясно, че земеделкият министър е провел онлайн среща с колегите си от Унгария, Полша, Румъния и Словакия, като темата е била затрудненията с реализацията на местните селскостопански продукти заради засиления безмитен внос от Украйна. Еврокомисията въведе забрана за внос в тези пет държави на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед до 15 септември.

Подобно на предшественика си Явор Гечев и  новият министър се обяви за по-продължителна забрана на безмитния внос на храни от Украйна.

 

ПРЕД ДЕПУТАТИТЕ 

“До момента имаме един деформиран профил на българското земеделие - мощно зърнопроизводство, което не е лошо и е добре да се запази, но и много слаби секторите плодове, зеленчуци и животновъдство. В резултат на това изнасяме зърнени култури и разчитаме на внос на плодове, зеленчуци и месо", заяви в сряда пред депутатите от земеделската комисия в НС Кирил Вътев.

Агроминистърът разви идеята си да работи за развитието на цялата продуктова линия от полето до трапезата - от суровината до крайния продукт, като усилията бъдат насочвани към подобряване на слабите звена в тази агрохранителна верига.

Всяко едно решение на министерството ще се решава чрез оценка на въздействието върху цялата агрохранителна верига, каза Вътев. И се зарече да не провежда единични срещи с отделни сектори, което било нееефтивно и обикновено водело единствено до искане на по-големи субсидии.

На депутатски въпрос как ще гарантира отстояването на държавния интерес, а не на лични интереси като един от най-големите месопреработватели в страната, Вътев отговори: "Наблюдавайте ме под лупа, следете ме какво правя. И ако установите, че правя нещо за личен интерес, ми искайте оставката". 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата