Въпреки че няколко големи животновъдни организации обявиха, че в четвъртък готвят в София "невиждан" по мащаби протест (а може точно затова), ресорният министър Кирил Вътев се озова на семинар на другия край на България - в курорта "Албена".
Докато в центъра на столицата ядосани фермери викаха "Оставка" под прозорците на кабинета му, министърът предпочете да обсъжда проблемите със сушата, наводненията и пожарите на форум, организиран от Асоциацията на зърнопроизводителите. В интерес на истината още в сряда Кирил Вътев предупреди, че поради неотложен ангажимент ще отсъства от София в деня на "невиждания" протест. Това се случи на заседание на земеделската комисия в парламента, която обсъди проблемите в селското стопанство.
Отношенията между агроминистъра и животновъдите стигнаха взривоопасни нива в последните дни, след като от бранша го обвиниха, че не защитава достатъчно българските интереси и не е убедил ЕК, че трябва да се махне таванът за субсидиите, отпускани заради войната на Русия в Украйна. Всъщност България постигна известен успех - успя да издейства вдигане на тавана на помощта от 250 000 на 280 000 евро. Вътев обаче жестоко обиди недоволните от постигнатото, като ги нарече "алчни". Те пък призоваха ГЕРБ и ДПС да вземат нещата в свои ръце и да назначат друг министър. Което навя съмненията, че протестът се захранва и от политическото задкулисие.
Сложна обстановка
Земеделските производители работят тази година в сложна обстановка вследствие на войната в Украйна, на сушата и поскъпването на торове и препарати, каза министър Вътев на откриването на XI Национален семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите на тема: “Устойчиво зърнопроизводство в условия на променящи се климат и пазари” в Албена. Той отбеляза, че има "изкривяване на европейския пазар не само заради високата себестойност, но и заради ситуацията в Украйна, която е възпрепятствана да изнася за традиционните си пазари".
Министър Вътев припомни, че в Брюксел се срещна със земеделските министри на останалите четири държави членки, които са най-силно засегнати от украинския внос – Полша, Унгария, Румъния и Словакия. В България и в другите четири страни проблемите са едни и същи, посочи той.
"Климатичните промени ще стават все по-осезаеми и оттук нататък ще ни се налага все по-често да се сблъскваме с фактори като суши и пожари. При всички случаи ще трябва да се вземат сериозни мерки и от всички ще се изисква страхотна дисциплина, защото природата не прощава нарушаване на правила", подчерта агроминистърът.