Специален закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия гласува на първо четене днес на свое извънредно заседание енергийната комисия в парламента.
С него трябва да се уреди прехвърлянето на 2.2 млн. лв. от държавния бюджет във Фонд "Сигурност за електроенергийната система", които после да бъдат преведени на трите електроразпределителни дружества. Те от своя страна трябва да приспаднат суми от сметките за ток на близо 26 000 свои абонати, останали дни наред без електричество по Коледа и Нова година.
Служебният кабинет преди да си замине изненадващо реши да компенсира пострадалите домакинства с пари от бюджета, въпреки че плащането на неустойки при спиране на електрозахранването за по-продължителен период е задължение на фирмите, които доставят тока. Кабинетът на Главчев и бившият енергиен министър Владимир Малинов дори увериха, че са договорили с ЕРП-тата държавната помощ да бъде получена чрез отбив от цената на тока във февруарските фактури.
Както писа "Сега" обещаната държавна помощ се оказа невъзможна. Министерството на енергетиката откри, че няма законово основание пари от бюджета да се прехвърлят към Фонд СЕС, а той да ги даде на ЕРП-тата. Затова спешно четирима депутати от партиите, които подкрепят кабинета на Росен Желязков, са внесли специален законопроект. Вносители са Пламена Митова, Делян Добрев, Драгомир Стойнев и Рамадан Аталай.
На заседанието на енергийната комисия се чуха възражения защо трябва държавната помощ да се регламентира със специален закон, вместо с решение на парламента. От Министерство на енергетиката обясниха, че може да се направи и с допълнение в Закона за енергетиката, но нямало как без законово основание да се трансферират пари от бюджета към енергийния фонд и той да разпредели въпросните компенсации.
От "Възраждане" и ДПС-НН настояха в закона да се запише, че ЕРП-тата трябва да възстановят държавните компенсации на енергийния фонд, защото в момента те всячески се опитват да не изплатят неустойки на абонатите си, които оставиха дни наред без ток.
"Един от триковете на ЕРП-тата, за де не плащат неустойки, е да възстановяват захранването при аварии за по 3-4 минути и после отново го прекъсват за 24 часа. Трябва със задна дата да се прецизира, че дружествата не дължат неустойки само, когато минимум 6 часа е имало електрозахранване в рамките на едно денонощие. Така засегнатите домакинства ще са много повече от сегашните", посочи Йордан Тодоров от "Възраждане".
Министерство на енергетиката вече работи по подобни текстове в Закона за енергетиката, които да накарат ЕРП-та да платят неустойки, обясни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
"Сега дружествата обявят, че щели да платят само на хората, които заведат жалби. Ще запишем в закона, че тези компенсации ще се дават не със заявления от пострадалите, а автоматично", каза Добрев. Той увери, че ще се включи и забрана ЕРП-тата да изписват като разходи изплатените компенсации за прекъсване на тока, т.е. тези компенсации трябва да бъдат за сметка на печалбата им.