Медия без
политическа реклама

Общините пак саботират реформата за такса смет

Кметовете твърдят, че новите изчисления трябва да останат за след преброяването на населението през 2021 г., за да се види колко обитатели има всеки имот

25 Окт. 2018
Определянето на такса смет според количеството изхвърлен боклук се очаква рязко да вдигне облагането в малките населени места и крайните квартали на големите градове.
Илияна Кирилова
Определянето на такса смет според количеството изхвърлен боклук се очаква рязко да вдигне облагането в малките населени места и крайните квартали на големите градове.

Общините настояват за поредно отлагане на новата методика за определяне на такса смет според количеството изхвърлен боклук, а не според данъчната оценка на имотите, както е сега. Днес бюджетната комисия в парламента гледа на второ четене пакета данъчни промени за догодина. Сред тях е и Законът за местните данъци и такси, където се предвижда новото облагане на битовите отпадъци да влезе в сила от 2020 г. Но според представителите на местните власти реформата трябва да се отложи за 2022 г., защото тогава щяло да има по-пълна картина за имотите и техните обитатели, което щяло да улесни таксуването според изхвърления боклук.  Сегашната практика на таксуване е порочна, защото изобщо не мери количеството на отпадъците - просто притежателите на по-скъпи имоти плащат повече.   

Като повод да отлагат реформата с отчитането на реалния боклук  кметовете сега изтъкват, че има проблем с предвиденото деклариране от страна на собствениците колко обитатели има в един имот. По действащия закон това трябва да стане до 31 март 2019 г. пред съответната община. Тази информация е необходима, за да може общинските съвети да изберат варианта за облагане - чрез мерене на боклука с торби, които всяко домакинство ще си купува, според вместимостта на контейнерите пред блоковете или според това колко души живеят в даден имот. До края на октомври 2019 г. местните управи трябва да вече да са определили ставките и цената на услугата по събиране, извозване и депониране на битовите отпадъци. 

Сега общините предлагат подаването на декларации от собствениците да отпадне и вместо това да се използват данните от преброяването на населението, което е планирано да се проведе през 2021 г. Сред задачите на преброителите може да се включи и описване на броя на обитателите на всеки един жилищен имот. Паралелно с това при електронното преброяване може да се осигури и електронно деклариране на имотите през общинските данъчни служби. Идеята на кметовете обаче означава прилагането на принципа "цапаш повече, плащаш повече" да се случи едва през 2022 г. 

"Това ще облекчи административната тежест на гражданите и бизнеса. Няма да се налага да подават декларации, няма да има и санкциониране на тези, които не са го направили, ще улесним процеса в максимална степен", посочват от Националното сдружение на общините в свое становище до бюджетната комисия. 
Предложението за отсрочка бе направено от изпълнителния директор на сдружението на общините Силвия Георгиева при първото четене на данъчните промени в бюджетната комисия. Дискусии по него нямаше. Пред журналисти след заседанието обаче шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова подкрепи искането на местните управи. "Кметовете имат основания да смятат, че съвместяването на двете дейности ще улесни процеса. От гледна точка на облекчаване на самата процедура, на административната тежест за хората и за общините, които трябва и да обработят цялата тази информация, има логика в това, което предлагат", каза Стоянова.
От години бизнесът поставяше въпроса за отмяна на данъчната оценка на имотите като база за определяне на такса смет. Този метод е несправедлив, защото товари с голям налог  скъпите имоти, особено фирмените, въпреки че те може да не генерират големи количества отпадъци. Въвеждането на принципа за измерване на количеството изхвърлен боклук трябваше да бъде факт от догодина, но веднъж вече кметовете отложиха влизането му в сила за 2020 г. 
 

Последвайте ни и в google news бутон