Медия без
политическа реклама

САЩ поставиха ултиматум на Сърбия за рафинерията

Белград има 45 дни, за да реши как да елиминира руския дял в NIS и да избегне санкциите

11 Яну. 2025
Президентът на Сърбия Александър Вучич ще разговаря с Путин за акциите на “Газпром”
Танюг
Президентът на Сърбия Александър Вучич ще разговаря с Путин за акциите на “Газпром”

Съединените щати настояват за пълното елиминиране на руския капитал от сръбската петролна компания NIS, за да не влязат в сила санкциите срещу нея. Това съобщи президентът на Сърбия Александър Вучич, предаде радио "Свобода".

Според Вучич САЩ „не допускат възможността за 49 процента или по-малко руски капитал“ в NIS. „Ще имаме само 45 дни за всички операции, след което санкциите ще влязат в пълна сила“, добави той.

NIS попадна под вторични санкции на САЩ вчера, защото руската “Газпром нефт” заедно с “Газпром” притежават 56,15% от акциите на NIS. Другите 29,87% принадлежат на Сърбия. По-рано Вучич обяви готовността на страната да изкупи руския дял на приблизителна стойност от около 700 милиона евро. Сега той обяви, че ще преговаря с руския президент Владимир Путин как да стане това.

Вучич нарече санкциите на САЩ "тежки и сериозни" и каза, че ще поиска от бъдеща американска администрация да преразгледа решението и да се опита да намери "смекчаващи обстоятелства". Той напомни, че акциите на NIS са били продадени на “Газпром” през 2008 г. и оттогава тя внася значителни приходи в сръбския бюджет.

Държавният департамент на САЩ в отговор на въпроси на Радио “Свобода” заяви, че с Русия “няма обикновен бизнес“. Съединените щати "остават ангажирани с прекъсването на приходите, доставките и финансовите мрежи на Русия, които тя използва, за да поддържа войната си срещу Украйна", каза Държавният департамент.

Сърбия остава до голяма степен зависима от руската енергия и затова Белград да не налага санкции срещу Москва, отбелязва Радио “Свобода”. ”Газпром” е единственият доставчик на газ за страната и основен собственик на двата газопровода, които пренасят руски газ до сръбските домове и предприятия.

От началото на руската инвазия в Украйна Белград отказа да се присъедини към западните санкции и продължава да поддържа връзки с официални лица в Кремъл, въпреки че официално осъди инвазията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата