Медия без
политическа реклама

Организаторите на ценовия бойкот готвят втори на 20 февруари

Противно на премиера земеделският министър се обяви за 30% търговска надценка за храните

17 Февр. 2025Обновена
Оборотът на някои магазини падна, ама цените паднаха ли - енигма.
Илияна Димитрова
Оборотът на някои магазини падна, ама цените паднаха ли - енигма.

И този четвъртък - 20 февруари, се очертава след миналия като ден за бойкот на търговските вериги.

"Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги", заявиха днес организациите, стоящи зад инициативата. И посочиха именно 20 февруари като дата на втората изява срещу високите цени.

Четири неправителствени организации отчетоха като много успешен първия бойкот, проведен на 13 февруари. 

"Много сме доволни. Близо 30% е спадът на оборота на търговските вериги, равняващи се на 8 млн. лева. С това темпо може да се очаква спад на оборота с около 200 млн. лв. - става дума за колосални печалби", заяви Емил Георгиев от Федерация на потребителите в България. 

Този път организаторите ще призоват потребителите да не бойкотират малките хранителни магазини, а само големите супермаркети. Не е ясно обаче как по този начин може да се постигне спад на цените на храните в страната, тъй като именно в малките бакалии стоките са с доста по-високи цени, отколкото в търговските вериги, а освен това не винаги се издават касови бележки.

Според Мая Манолова, лидер на "Изправи се.БГ", сериозен успех на първия бойкот била и реакцията на правителството и признанието, че проблем с цените на храните има и решение е възможно. 

В събота премиерът Росен Желязков свика заседание на Министерския съвет, на което бяха разгледани възможни мерки за овладяване на ръста на цените на хранителните стоки. След срещата премиерът обяви, че ще бъдат предложени законодателни промени с цел скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на прекупвачите. Желязков за пореден път обяви, че правителството не възнамерява да въвежда тавани на цените или на търговските надценки, а желае единствено да не се допускат "нелоялни и силови практики като отложени плащания, санкции, едностранно налагани стимули", които увеличават цените. 

Организаторите на бойкота обаче настояват депутатите да гласуват законопроекта на "БСП-Обединена левица" за 10% таван на надценките на основни хранителни продукти, чийто автор се оказа самата Мая Манолова.

Лидерката на движението "Изправи се.БГ", което е част от "Обединената левица" отбеляза, че самият министър на земеделието Георги Тахов подкрепя въвеждането на таван на търговските надценки за основни хранителни продукти.

Действително в интервю за бТВ Тахов обяви, че е възможно България да въведе "добрите практики" от старите стари членки в ЕС. За пример той даде Франция, където имало закон за търговията на дребно, който налага търговска надценка до 30% за хранителни продукти, а промоционалните продажби не може да свалят цената повече от 25%. Той се обяви и срещу "порочните практики", свързани с отложено плащане от страна на търговските вериги. Той посочи, че правителството ще направи опит да защити правата на земеделските производители при договорите ми с веригите, така че те да не се окажат в неизгодно положение.

Според Манолова работна група в земеделското министерство вече работи по законови промени, които ограничават надценките, дефинират и забраняват нелоялните практики, дават правомощия на контролните органи и завишават санкциите за търговците-нарушители. 

"Респект към гражданите, които подкрепиха бойкота. Респект към браншовите организации и респект към политиците, които застанаха на страната на гражданите", каза Мая Манолова.

Извън тези (само)похвали, цените не са показали особен ентусиазъм да падат. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

цени, бойкот

Още по темата